Prima pagină » Magazin » Mark Zuckerberg donează 500 milioane de dolari unei fundații din Silicon Valley

Mark Zuckerberg donează 500 milioane de dolari unei fundații din Silicon Valley

Mark Zuckerberg donează 500 milioane de dolari unei fundații din Silicon Valley
Directorul general al Facebook, Mark Zuckerberg, va dona acțiuni ale rețelei de socializare în valoare de aproape 500 de milioane de dolari către Silicon Valley Community Foundation, relatează Bloomberg.

Directorul general al Facebook, Mark Zuckerberg, va dona acțiuni ale rețelei de socializare în valoare de aproape 500 de milioane de dolari către Silicon Valley Community Foundation, relatează Bloomberg.

Donația acordată fundației, care a avut în 2011 active de 2 miliarde de dolari, este destinată lansării unor noi proiecte, a explicat Zuckerberg pe pagina sa de Facebook.

Zuckerberg și soția sa, Priscilla, au semnat în urmă cu doi ani un angajament potrivit căruia vor folosi majoritatea veniturilor lor în scopuri caritabile.

Silicon Valley Community Foundation acordă granturi pentru proiecte ale comunității locale și administrează fonduri caritabile corporatiste și individuale.

„Cadoul generos al lui Mark va schimba vieți și va inspira și alte donații în Silicon Valley și în restul lumii, pentru ca lumea să devină un loc mai bun. Suntem onorați că a decis să ne fie partener în continuare, pentru a-l ajuta să își îndeplinească obiectivele caritabile”, a declarat Emmett Carson, director general al fundației.

Prima donație făcută de cuplu, de 100 de milioane de dolari, a fost pentru reforme în educație în Newark, New Jersey.

Averea lui Zuckerberg este evaluată la 14,1 miliarde de dolari, el aflându-se pe locul 59 în rândul celor mai bogați oameni din lume, potrivit Indicelui Miliardarilor realizat de Bloomberg.

Acțiunile Facebook au închis tranzacțiile de marți în creștere cu 3,6%, la 27,71 dolari pe unitate.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025