Prima pagină » Știri » Festivalul Peninsula se mută de la Târgu Mureș. Unde va fi organizat din 2013

Festivalul Peninsula se mută de la Târgu Mureș. Unde va fi organizat din 2013

Festivalul Peninsula se mută de la Târgu Mureș. Unde va fi organizat din 2013
Primarul din Cluj-Napoca, Emil Boc a declarat, sâmbătă, corespondentului MEDIAFAX, că a avut discuții cu organizatorii Festivalului Peninsula perivind mutarea acestuia de la Târgu Mureș, el precizând că "există toate șansele ca în iulie 2013 evenimentul să fie organizat la Cluj".

Primarul din Cluj-Napoca, Emil Boc a declarat, sâmbătă, corespondentului MEDIAFAX, că a avut discuții cu organizatorii Festivalului Peninsula perivind mutarea acestuia de la Târgu Mureș, el precizând că „există toate șansele ca în iulie 2013 evenimentul să fie organizat la Cluj”.

Emil Boc a afirmat că există un acord de principiu încheiat între organizatorii Peninsula și conducerea Primăriei Cluj-Napoca vizând mutarea festivalului de la Târgu Mureș, discuțiile începând încă din vara acestui an.

„Sunt toate șansele ca în iulie 2013 Festivalul Peninsula să se desfășoare la Cluj-Napoca, într-o locație care să nu fie în centrul orașului. Am discutat cu organizatorii Peninsula încă în vara acestui an, după preluarea mandatului de primar și există un acord de principiu privind organizarea festivalului la Cluj-Napoca. Un anunț oficial îl vom face după data de 15 ianuarie 2013. Mutarea Festivalului Peninsula la Cluj-Napoca se face în perspectiva desemnării municipiului drept Capitală Europeană a Tineretului în 2015 și a candidaturii la titlul de Capitală Culturală Europeană în 2020. Peninsula va fi un eveniment de marcă în 2015 în Cluj-Napoca”, a spus Boc.

El a estimat că la ediția de anul viitor festivalul ar putea aduce la Cluj-Napoca peste 100.000 de participanți.

Balazsi Pal Elod, directorul de comunicare al Festivalului „Peninsula”, a declarat, sâmbătă seară, corespondentului MEDIAFAX că organizatorii evenimentului au avut câteva discuții cu municipalitatea din Cluj Napoca, în vederea mutării evenimentului de la Târgu Mureș.

Potrivit acestuia, au fost analizate „cinci-șase” posibile locuri de desfășurare a festivalului, începând cu anul viitor, însă nu a fost luată încă o decizie.

„Oficial, vă pot declara că sunt mai multe variante pentru desfășurarea evenimentului, anul viitor, printre care și o posibilă mutare la Cluj. Am avut întrevederi cu conducerea orașului (Cluj Napoca – n.r.), dar nu e nimic sigur, nu am finalizat discuțiile. Există posibilitatea să mutăm festivalul. (…) Clujul are destul de multe avantaje. Nu este nimic sigur. La Cluj ar fi cinci-șase locații posibile, se pare că cea de pe Valea Gârbăului ar fi ideală. O altă variantă ar fi rămânerea la Târgu Mureș, în aceeași locație de lângă Complexul de Agrement și Sport Mureșul”, a spus Balazsi Pal Elod.

Acesta a precizat că motivul este legat de dorința organizatorilor de a „crește” evenimentul.

„Motivele sunt multiple: vrem ca festivalul să crească, să devină și mai mare. Nu toate condițiile sunt optime ca să se întâmple acest lucru la Târgu Mureș. În acest an, când am avut a zecea ediție, am simțit că s-a ajuns într-un punct mort”, a afirmat Balazsi, precizând că la ediția din acest an au fost aproape 80.000 de participanți.

Festivalul „Peninsula” (Felsziget) a debutat în 2003 la Târgu Mureș, având ca organizatori și finanțatori o parte dintre organizatorii și finanțatorii Festivalului „Sziget” din Ungaria.

Festivalul „Peninsula” este finanțat de compania SC Sziget Management SRL, bugetul manifestării ridicându-se în mod obișnuit la peste un milion de euro anual.

Festivalul a găzduit în fiecare an câteva zeci de trupe muzicale, abordând stiluri diferite – de la rock, pop, electro, hip-hop, blues și jazz. La cea mai recentă ediție a Festivalului „Peninsula”, desfășurată în perioada 23-26 august 2012, printre artiștii care au urcat pe scenă s-au numărat The Straits, Tinie Tempah, finlandezii de la Children of Bodom, Akos, Sister Bliss, Netsky, Dirtyphonics, New Model Army, Babylon Circus, TIMO MAAS, Rotfront și N.O.H.A.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PUTIN și Trump, convorbire de 90 de minute. Ce au discutat
Digi24
Putin l-a sunat pe Trump de Ziua Americii. Ce au vorbit cei doi timp de o oră și jumătate
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Ne va distruge inteligența artificială? Ion Stoica, românul care controlează infrastructura AI globală, dărâmă mitul apocalipsei
Mediafax
TRUMP, în centrul atenției la summitul NATO. Ce STRATEGIE are Rutte
Click
Dieta care îl ține pe Leo Messi în formă la 39 de ani. Ce se găsește zilnic în farfuria lui și la ce alimente a renunțat
Digi24
„Marea barieră de foc” vs. „inima întunecată” a Eurasiei: Pe unde trece linia frontului în războiul pentru următoarea ordine mondială
Cancan.ro
Ramona Olaru, Cristina Ștefania și Lora au încins atmosfera. Top 25 dive care și-au etalat bijuteriile
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Acuzații grave pentru Guvernul Statelor Unite ale Americii din partea unui om de știință de renume