Prima pagină » Știri externe » Motivul pentru care Brigitte Bardot amenință că va cere la rândul ei cetățenia rusă

Motivul pentru care Brigitte Bardot amenință că va cere la rândul ei cetățenia rusă

Motivul pentru care Brigitte Bardot amenință că va cere la rândul ei cetățenia rusă
Actrița franceză Brigitte Bardot, o înfocată apărătoare a drepturilor animalelor, i-a trimis vineri președintelui François Hollande o scrisoare oficială în care amenință că va solicita la rândul ei cetățenia rusă, după modelul colegului ei de breaslă Gérard Depardieu, relatează lefigaro.fr.

Actrița franceză Brigitte Bardot, o înfocată apărătoare a drepturilor animalelor, i-a trimis vineri președintelui François Hollande o scrisoare oficială în care amenință că va solicita la rândul ei cetățenia rusă, după modelul colegului ei de breaslă Gérard Depardieu, relatează lefigaro.fr.

Celebra actriță spune că va face acest demers dacă Baby și Nepal, doi elefanți tuberculoși de la Grădina Zoologică din orașul Lyon, vor fi eutanasiați.

„Dacă cei aflați la putere vor avea lașitatea și imprudența de a-i ucide pe cei doi elefanți Baby și Nepal, în ciuda numeroaselor propuneri trimise de fundația mea, o organizație cu o utilitate publică recunoscută, și apelul nostru de a-i salva va rămâne fără răspuns, voi lua decizia de a solicita cetățenia rusă, pentru a pleca din această țară care nu este altceva decât un cimitir pentru animale”, afirmă actrița în această scrisoare publică.

Brigitte Bardot i-a trimis deja o altă scrisoare președintelui francez, încercând să îl sensibilizeze în legătură cu destinul celor două pahiderme, însă nu a primit răspunsul așteptat. În schimb, celebra actriță se înțelege mult mai bine cu președintele rus atunci când este vorba de cauza animalelor. În urmă cu un an, Brigitte Bardot i-a mulțumit călduros președintelui Vladimir Putin pentru faptul că acesta a răspuns pozitiv la apelul ei, prin care îi cerea să închidă granițele Rusiei „în fața comerțului cu pieile focilor din Groenlanda, masacrate în condiții rușinoase în fiecare an în Canada”.

Brigitte Bardot și-a exprimat de curând sprijinul pentru Gérard Depardieu, deși acesta este un mare iubitor de coride, și a emis un comunicat de presă în acest scop: „Îl sprijin pe Gérard Depardieu, care este victima unei campanii furioase și extrem de nedrepte”, scria celebra artistă, evocând „un actor excepțional, care reprezintă Franța cu o popularitate și o celebritate unice”.

În schimb, Gérard Depardieu „a îndurerat-o profund” pe Brigitte Bardot în 2008, atunci când a declarat pentru cotidianul Midi Libre că „luptele de coridă reprezintă un ritual sublim”.

„Cum puteți să spuneți astfel de lucruri, să promovați acest abator în aer liber, să vă bucurați de astfel de acte pline de cruzime care sunt pedepsite cu doi ani de închisoare și cu amenzi de 30.000 de euro acolo unde lobby-ul pentru luptele cu tauri nu au reușit să se impună?”, i-a răspuns la rândul ei într-o scrisoare deschisă celebra actriță franceză.

Brigitte Bardot, celebra actriță franceză devenită sex-simbol de talie mondială în anii ’60, a jucat în 48 de filme, în numeroase musicaluri și a înregistrat 80 de cântece.

După retragerea ei din cinematografie, în 1973, la vârsta de 38 de ani, Brigitte Bardot, ale cărei inițiale „B.B.” au devenit celebre în toată lumea, a devenit o înfocată apărătoare a drepturilor animalelor. În anii 1990, profitând de notorietatea mondială de care se bucură, Brigitte Bardot și-a exprimat în mod public părerea, în termeni foarte critici, despre imigrație, anumite aspecte legate de homosexualitate și despre curentul islamic din Franța, fiind condamnată de cinci ori de tribunalele franceze la plata unor amenzi, pentru incitare la ură rasială.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
„Am mâncat parizer trei săptămâni după o zi de excursie”. Reportaj din județul unde vacanța e considerată o ironie
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Țara din Europa în care chiriile cresc de patru ori mai repede decât salariile