Prima pagină » Știri » Alunele duse la DSVSA de clienții localului din Podari aveau viermi. Motivul pentru care restaurantul nu poate fi tras la răspundere

Alunele duse la DSVSA de clienții localului din Podari aveau viermi. Motivul pentru care restaurantul nu poate fi tras la răspundere

Știri
Alunele duse la DSVSA de clienții localului din Podari aveau viermi. Motivul pentru care restaurantul nu poate fi tras la răspundere
Alunele duse pentru analize la Direcția Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Dolj de către persoane care au petrecut Revelionul la restaurantul din Podari aveau viermi, au stabilit reprezentanții DSVSA, care spun însă că nu se poate face dovada că alunele erau luate din local.

Reprezentanții Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Dolj au făcut public, luni, rezultatul analizelor făcute pe alunele pe care vineri le-au dus la DSVSA mai mulți tineri care au petrecut Revelionul la Palatul RSR din Podari.

„Noi am făcut analizele și a reieșit că acestea erau parazitate. Probabil că au fost depozitate în condiții necorespunzătoare, iar asta a permit să fie parazitate și să facă larve”, a declarat, luni, Andrei Butaru, director DSVSA Dolj.

Acesta afirmă însă că patronul localului nu poate fi sancționat pentru că nu există dovezi că alunele provin din restaurant.

„Alunele ar fi trebuit ridcate de noi și puse într-o pungă care trebuia imediat sigiliată. Noi nu vom lua în calcul acest rezultat. Nu avem de unde să știm dacă alunele provin de acolo”, a mai spus Butaru.

În noaptea de Revelion, aproximativ 600 de persoane care au petrecut la Palatul RSR din Podari au făcut scandal, spărgând pahare și farfurii, după ce ar fi primit la masă pește stricat și alune cu viermi, oamenii chemând Poliția, în timp ce personalul unității a plecat.

Restaurantul Palatului RSR aflat pe malul Jiului, în localitatea doljeană Podari, a organizat o petrecere de Revelion, iar în meniu erau trecute pește, friptură de curcan, friptură de porc și desert, oamenii susținând că în loc de mâncarea promisă ar fi primit doar pește alterat și alune cu viermi.

Revoltați, mulți dintre oameni, care au plătit 150 de lei de persoană, au sunat la Poliție, la fața locului ajungând mai multe echipaje pentru a restabili ordinea.

La rândul său, Costi Gheorghe, patronul localului, declara corespondentului MEDIAFAX că scandalul a fost provocat de un grup de 40-50 de clienți care erau băuți și drogați și care au intrat în bucătăria restaurantului și au aruncat pe jos tăvile cu mâncare, astfel că nu au mai rămas alimente pentru servirea clienților.

„Noi am cumpărat toate alimentele din hypermaketuri cunoscute și avem facuturi. Nu am dat mâncare stricată. Totul a pornit de la un grup de aproximativ 40-50 de persoane. Erau băuți și drogați și au intrat puși pe scandal în bucătărie și au început să arunce tăvile cu mâncare pe jos. Au aruncat și au și furat, așa că noi nu am mai avut ce să mai servim la felurile următoare. Apoi toată lumea s-a revoltat. Eu am fost în local, dar nu am putut controla situația pentru că am zis că dacă intervenim în forță se va ajunge la acte de violență și nu am vrut”, a afirmat Costi Gheorghe.

El a mai spus că oamenii au devastat bucătăria și au furat tot ce au găsit, inclusiv sacii cu cartofi, condimentele și murăturile din beci.

„Mi-au furat inclusiv oale, un expresor, un feliator, o mașină de tocat. De asemenea, din bar mi-au luat toate băuturile pe care le-au găsit: sticle de vin, diverse sortimente de spirtoase, ba chiar au furat și sacii de cartofi, condimentele și murăturile din beci. Așa ceva nu am văzut în viața mea și organizez evenimente de peste zece ani”, a mai spus patronul localului, care nu a făcut însă nicio plângere la Poliție

Comisariatul pentru Protecția Consumatorului a amendat restaurantul din Podari cu 30.000 de lei pentru „prestarea de servicii în mod necorespunzător”.

Vineri, mai multe persoane care au petrecut Revelionul la Palatul RSR din Podari au depus plângeri la Comisariatul pentru Protecția Consumatorului, oamenii spunând că vor să primească înapoi banii pe care i-au plătit pe mâncare. Tot vineri, oamenii au dus la analize, la Direcția Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Dolj, alunele pe care le-au primit la restaurantul din Podari.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate