Prima pagină » Știri externe » AVERTIZARE: „Franța a atacat islamul. În numele lui Allah, noi vom lovi inima Franței”

AVERTIZARE: „Franța a atacat islamul. În numele lui Allah, noi vom lovi inima Franței”

AVERTIZARE:
Islamiștii stabiliți în nordul statului Mali, ale căror poziții sunt bombardate de către forțele franceze, au anunțat luni că vor "lovi inima Franței", potrivit unui oficial din cadrul Mișcării pentru unicitate și jihad în Africa de Vest (Mujao), relatează AFP.

Islamiștii stabiliți în nordul statului Mali, ale căror poziții sunt bombardate de către forțele franceze, au anunțat luni că vor „lovi inima Franței”, potrivit unui oficial din cadrul Mișcării pentru unicitate și jihad în Africa de Vest (Mujao), relatează AFP.

„Franța a atacat islamul. (…) În numele lui Allah, noi vom lovi inima Franței”, a declarat pentru AFP Abu Dardar, un oficial din cadrul Mujao.

Intervievat cu privire la locul în care „inima” Franței va fi lovită, Abu Dardar, a afirmat: „Oriunde. La Bamako, în Africa și în Europa”.

Franța, care s-a proclamat „în război împotriva terorismului” în Mali, a blocat, vineri, înaintarea unor grupări armate islamiste, care controlează de nouă luni nordul Mali, către centrul țării și a bombardat pentru prima dată, duminică, pozițiile islamiste din nord, la Gao și Kidal, în centrul teritoriilor jihadiste.

Oficialul din cadrul Mujao a făcut referire și la soarta a opt ostatici francezi, deținuți la Sahel.

„Vom emite un comunicat în legătură cu ostaticii astăzi (luni). Începând de astăzi, toți mujahedinii sunt împreună”, a adăugat el.

Organizația Al-Qaida în Maghrebul Islamic (AQMI) deține, începând din 16 septembrie 2010, patru angajați ai grupului nuclear francez Areva și ai subcontractantului Satom, răpiți în Niger, și, începând din noiembrie 2011, doi francezi capturați în nordul Mali. O a șaptea persoană a fost răpită la 20 noiembrie, în vestul Mali, de către Mujao.

Abu Dardar a refuzat să ofere un bilanț privind pierderile suferite în urma raidurilor elicopterelor și avioanelor franceze de luptă împotriva pozițiilor islamiștilor înarmați.

„Nu am nimic de spus, dar toți mujahedinii care au murit, au plecat în rai”, a spus el.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prea mult STRES? De ce ai nevoie de o pauză chiar azi
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Destinul trist al Andei Călugăreanu: respinsă de 9 ori la Teatru și părăsită de soț pentru o altă artistă. 34 de ani de la moartea ei
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Soțul Annei a ieșit la lumină! A ținut pasul cu pretențiile Julietei de pe Transfăgărășan până i-a ieșit fum din portofel
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
„Looksmaxing”: Ce sunt serviciile care promit să „măsoare” frumusețea