Prima pagină » Știri » O mașină de Poliție s-a răsturnat în timpul descinderilor la hoții de carburant. FOTO

O mașină de Poliție s-a răsturnat în timpul descinderilor la hoții de carburant. FOTO

Chiar lângă București după ce....

Autoturismul care s-a răsturnat în comuna dâmbovițeană Dărmănești în timpul perchezițiilor din Capitală și șapte județe și în care se aflau trei polițiști și un suspect a fost dus la sediul Poliției Județene Dâmbovița, urmând să fie expertizat tehnic, pentru a se stabili cauza exactă a accidentului.

Autoturismul, o Dacia Logan, neinscripționat, de culoare albă care aparține Poliției Române, a fost avariat pe partea stângă, având parbrizul crăpat.

Mașina a fost adusă la sediul Poliției Județene Dâmbovița pentru a se stabili dacă accidentul a fost provocat de explozia unui pneu sau de neadaptarea vitezei la condițiile de trafic.

Cele patru persoane care se aflau în autoturism, trei polițiști și un suspect, au primit îngrijiri medicale la Spitalul Județean de Urgență din Ploiești, fiind în stare stabilă.

Cei trei polițiști au solicitat medicilor să fie transferați la o unitate medicală din Capitală, unde își au domiciliul.

„La spitalul nostru au fost aduse patru victime dintr-un accident rutier. Șoferul este un bărbat de 41 de ani care a suferit un traumatism cranio-cerebral, contuzie toracică, contuzie de umăr bilateral. Celelalte trei victime sunt toți bărbați. Este vorba de un bărbat de 46 de ani cu un traumatism cranio-cerebral minor și o contuzie toracică, un alt bărbat de 46 de ani cu fractură de humerus drept și un bărbat de 43 de ani cu o fractură de humerus stâng. Trei dintre răniți au domiciliul în București și solicită transferul la o unitate medicală de acolo. Toți patru sunt stabili și în afara oricărui pericol”, a declarat Violeta Tănase, medic la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență din Ploiești.

La un moment dat, în timpul perchezițiilor care au vizat persoane suspectate de furturi de produse petroliere, o mașină a Poliției s-a răsturnat în localitatea dâmbovițeană Dărmănești, iar trei agenți și suspectul care se aflau în autovehicul au fost răniți, fiind transportați la Spitalul Județean de Urgență din Ploiești.

Purtătorul de cuvânt al Poliției Române, Raluca Seucan, declara că autoturismul s-a răsturnat din cauza exploziei unui cauciuc.

„A fost o explozie a unui cauciuc. Mașina se îndrepta spre Parchetul de pe lângă Tribunalul Dâmbovița”, spunea Raluca Seucan.

Perchezițiile au fost făcute la 233 de adrese din București și județele Dâmbovița, Prahova, Ilfov, Buzău, Constanța, Giurgiu și Ialomița, fiind verificate și șase societăți comerciale, preciza Poliția Română într-un comuniat de presă.

În urma descinderilor, până la ora 12.00 au fost depistate și duse la audieri 222 de persoane din cele 241 pe numele cărora au fost emise mandate de aducere în dosarul în care se fac cercetări privind furturi de produse petroliere din rafinării și aeroporturile „Henri Coandă” și „Aurel Vlaicu”, prejudiciul fiind estimat la aproximativ 1,1 milioane de lei.

Polițiștii au ridicat de la locuințele percheziționate aproape 65.000 de litri de combustibil, 632.900 de lei, 132.125 de euro, 25.900 de dolari americani, 3.600 de coroane suedeze, 19 autoturisme, mai multe documente și înscrisuri, precum și recipiente pentru depozitarea combustibilului.

De asemenea, echipele de control au confiscat patru pompe, 44 de telefoane și laptopuri, 65 de cartușe de vânătoare, două arme de vânătoare depozitate contrar dispozițiilor legale și 195 de cartușe de țigări netimbrate, a precizat Poliția Română.

Purtătorul de cuvânt al Poliției Române, Raluca Seucan, a declarat că persoanele ridicate în urma perchezițiilor sunt audiate la Parchetul Tribunalului Dâmbovița și la Poliția Județeană Dâmbovița.

Surse judiciare susțin că în rețeaua de suspecți ar fi implicați și cinci polițiști, unii dintre ei de la Postul de Poliție Cornești (Dâmbovița), un pompier și un jandarm.

La acțiune au participat peste 1.000 de polițiști din cadrul IGPR, Poliția Capitalei și IPJ Argeș, Ialomița, Giurgiu, Ilfov, Constanța, Buzău și Dâmbovița, care au folosit peste 600 de autospeciale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit gene care existau și înainte de apariția vieții pe Pământ