Prima pagină » Știri externe » Berlinul îndeamnă Bucureștiul și Sofia să integreze romii pentru a combate migrarea

Berlinul îndeamnă Bucureștiul și Sofia să integreze romii pentru a combate migrarea

Oficiali de la Berlin au îndemnat Bucureștiul și Sofia să pună capăt exodului de imigranți din cele două țări printr-o intensificare a eforturilor de integrare a romilor în societate, subliniind că este necesară o combatere la sursă a migrării motivate de sărăcie, relatează Der Spiegel online.

Oficiali de la Berlin au îndemnat Bucureștiul și Sofia să pună capăt exodului de imigranți din cele două țări printr-o intensificare a eforturilor de integrare a romilor în societate, subliniind că este necesară o combatere la sursă a migrării motivate de sărăcie, relatează Der Spiegel online.

În pofida lipsei unor date oficiale în acest sens, o parte importantă dintre imigranții ce provin din cele două foste țări comuniste ar fi etnici romi, scrie Der Spiegel, descriindu-i ca „lipsiți de educație de cele mai multe ori, suferind adesea de probleme de sănătate, prin urmare cu șanse mai mici de a găsi un loc de muncă”. Numărul acestora ar urma să crească și mai mult odată cu anularea restricțiilor impuse românilor și bulgarilor pe piața muncii în UE, începând din 2014.

Ministrul german de Interne Hans-Peter Friedrich a declarat luni că dorește o consolidare a eforturilor de combatere a imigrației motivate de sărăcie, îndemnând Guvernele român și bulgar să adopte măsuri interne pentru a pune capăt unui adevărat „exod”, un fenomen care afectează numeroase zone din Europa. „Această problemă trebuie abordată la sursă”, a declarat el, adăugând că „din acest motiv sfătuiește Germania Bulgaria și România, atât la nivel european, cât și bilateral, să investească mai multe fonduri UE în integrarea celor afectați în țările de origine”, potrivit Der Spiegel.

„Numeroși romi fug de acasă din cauza discriminării și sărăciei care rezultă” din discriminare, a declarat ministrul german al Justiției Sabine Leutheusser-Schnarrenberger pentru cotidianul conservator Frankfurter Allgemeine Zeitung, citat de Der Spiegel. „Migrarea motivată de sărăcuie trebuie să fie abordată la rădăcini”, a subliniat ea, un ecou la declarațiile lui Friedrich.

Aceste declarații apar în contextul în care Asociația germană a orașelor a anunțat, la sfârșitul lui ianuarie, că a identificat o escaladare a unor probleme legate de imigranți români și bulgari.

De Spiegel scrie că Biroul federal de statistică a înregistrat o creștere de 24% a numărului imigranților din aceste două țări în prima jumătate a lui 2012 și o dublare față de numărul din 2007. De asemenea, potrivit unor statistici citate de publicație, aproximativ 147.000 de cetățeni români și bulgari s-au stabilit în Germania numai în 2011.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un ritual funerar necunoscut, dezvăluit de o movilă veche de 4.000 de ani, i-a uimit pe arheologi