Prima pagină » Magazin » Trupa BUG Mafia lansează o piesă nouă, la 20 de ani de la începutul carierei

Trupa BUG Mafia lansează o piesă nouă, la 20 de ani de la începutul carierei

Trupa BUG Mafia lansează o piesă nouă, la 20 de ani de la începutul carierei
Trupa BUG Mafia lansează o piesă nouă, la împlinirea a 20 de ani de la începutul carierei sale, noua melodie fiind realizată împreună cu DJ-ul "Alarma ProFM" Gojira și cu Planet H, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Trupa BUG Mafia lansează o piesă nouă, la împlinirea a 20 de ani de la începutul carierei sale, noua melodie fiind realizată împreună cu DJ-ul „Alarma ProFM” Gojira și cu Planet H, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Caddy, Tataee și Uzzi au fost, miercuri dimineață, invitații speciali ai DJ-ilor ProFM Bogdan Nicolai și George Andreescu. „Alarma” s-a dat la ProFM cu o surpriză pentru ascultători și pentru fanii BUG Mafia, trupa care în acest an sărbătorește, ca și ProFM, 20 de ani de la lansare și care nu a mai fost prezentă de mult timp la un radio românesc.

Vorbind despre întreaga lor carieră și cele 11 albume, Nicolai i-a întrebat pe artiști cum vor marca cei 20 de ani. Ei au spus că nu vor lansa un album, dar sunt în discuții pentru un concert în acest an și au anunțat în premieră că vor scoate pe piață o piesă realizată împreună cu DJ-ul ProFM, George Andreescu alias Gojira, în calitate de producător muzical, și cu Planet H.

„De fapt, de asta ne-a chemat în emisiune, să spunem aici tot, ca să nu o mai putem da la întors mai târziu”, au glumit băieții de la BUG Mafia. „Facem o colaborare mai «dubioasă» cu acești oameni «dubioși» și e o piesă dubstep”, practic prima din cariera lor care nu e hip-hop sută la sută. „Cât am lucrat la această piesă, Tataee a stat lânga noi și ne-a spus exact cum vrea piesa. A ieșit foarte tare”, a spus DJ-ul ProFM, iar în curând și fanii BUG Mafia o vor asculta.

Prezența în studioul ProFM a generat o mulțime de felicitări din partea ascultătorilor, dar și întrebări, aceștia intrând în direct prin telefon. Asfel, trupa a vorbit și despre longevitatea lor, fără a se despărți, nici măcar pentru a lansa în paralel un album sau o colaborare solo. „Motivul e că suntem leneși…”, au spus ei, dar au explicat că „a dat mai bine, a fost mai sănătos pentru noi și s-a dovedit a fi și unul dintre aspectele pe care lumea îl apreciază foarte mult la BUG Mafia, faptul că nu au existat astfel de întâmplări”.

Cei care nu și-i pot imagina în postura de părinți au aflat lucruri interesante de la „Alarma ProFM” mai ales despre Tataee și Caddy, care vor deveni în curând părinți pentru a doua oară. Astfel, Tataee are o fetiță și în curând va avea și un băiat, iar Caddy are un băiețel și așteaptă al doilea copil, tot băiat. Mai mult, ei au povestit că au suficient timp să petreacă alături de familiile lor și că își ajută soțiile cu cei mici. „Stăm seara, îi spălăm, le face băiță și… ne jucăm cu jucăriile lor”, s-au amuzat viitorii, pentru a doua oară, tătici.

Nici colaborarea cu Loredana nu a fost un subiect uitat, colaborare care a avut loc pentru prima dată în 1998 cu piesa „Lumea e a mea” și care s-a reluat anul trecut cu piesa „Fără cuvinte”.

„Probabil că peste 10-15 continuăm colaborarea. Adevărul e că ne place să lucrăm cu ea și ei cu noi. Cântă foarte, foarte bine”, au spus ei.

Aceștia au povestit și despre începuturi, despre primele piese și despre cum era piața muzicală românească în acea perioadă. „Inițial au făcut câteva piese în engleză vreo 6, 7 după aia ne-am dat seama că suntem proști, am renunțat la a cânta în engleză. Ne-am întrunit cu toții și am făcut piese în română, dar în perioada aia era greu, pentru că nu aveai studio… Tino Furtună, de la Holograf ne-a primit în studioul lui in 1995 și ne-a ajutat… Așa am reușit să înregistrăm și primul album”, și-au amintit ei.

Ei au povestit de asemenea cum mergeau la concerte cu trenul și era foarte frig, iar la început, cel mai mult cântau la balurile de liceu în cele câteva cluburi și câteodată și la concerte în aer liber, iar la petreceri „doar dacă ne îmbătăm foarte rău. Nu erau în targetul nostru”. Unul dintre concertele care i-a impresionat și pe ei a fost în 1997, în Buzău, pe stadion, unde au venit să îi vadă 35.000 de oameni.

Nici internetul nu a fost uitat în discuția Dj-ilor ProFM cu invitații lor care au intrat mai târziu în această zonă de comunicare cu fanii. Mai mult, cei care nu au lipsit de la întâlnirea cu „Alarma ProFM” și BUG Mafia au aflat că trupa ocupa în septembrie 2011 locul 8 în lume între toți artiștii din zona muzicală de pe site-ul youtube. „O mare realizare pentru noi pentru că avem 20 de milioane de fani de peste tot”. Mare fan BUG Mafia, DJ-ul ProFM Bogdan Nicolai a profitat de această ocazie și a venit cu toată colecția sa de albume BUG Mafia pentru a primi autografe de la artiștii lui preferați, spunând că mai are încă și colecția de casete.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Un asteroid care ar putea fi format din trei lumi îi uimește pe astronomi