Prima pagină » Știri » Salariul real trebuie corelat cu economia, nu cu nevoile sociale, potrivit guvernatorului BNR

Salariul real trebuie corelat cu economia, nu cu nevoile sociale, potrivit guvernatorului BNR

Salariul real trebuie corelat cu performanța economică, nu cu nevoile sociale, iar dacă factorul poltic nu înțelege această legătură, piața va corecta dezechilibrele, potrivit guvernatorului Băncii Naționale a României (BNR), Mugur Isărescu.

Salariul real trebuie corelat cu performanța economică, nu cu nevoile sociale, iar dacă factorul poltic nu înțelege această legătură, piața va corecta dezechilibrele, potrivit guvernatorului Băncii Naționale a României (BNR), Mugur Isărescu. El a arătat că, din punct de vedere social, poate fi fundamentat și un salariu de 700 – 1.000 lei, arătând că poate că niciun nivel de 2.000 de lei nu ar fi suficient.

Guvernatorul BNR a adăugat că în cazul în care factorul politic nu înțelege să dea un salariu corelat cu economia, nu cu nevoile sociale, piața va corecta aceste dezechilibre.Isărescu a declarat, sâmbătă, că România se va confrunta în continuare cu presiuni pe partea salariilor, situație generată și de mesajele transmise de muncitorii români din străinătate privind câștigurile obținute în alte țări.

În primele nouă luni ale anului, salariul mediu nominal net a urcat cu 13,2%, la 1.040 lei, în timp ce inflația a ajuns, în luna septembrie, la 6,03%, pentru ca în octombrie să se situeze la 6,84%. Creșterea medie a prețurilor a fost, în intervalul ianuarie-septembrie, de 0,4% pe lună, față de 0,3% pe lună în perioada similară din 2006.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe