Prima pagină » Știri » Băsescu: Voi ridica problema românilor din UE la Consiliul European de iarnă

Băsescu: Voi ridica problema românilor din UE la Consiliul European de iarnă

Traian Băsescu a declarat, miercuri, la Castellon, că va ridica problema românilor aflați în statele din UE la Consiliul European care se va desfășura în 14-15 decembrie la Bruxelles. Președintele s-a întâlnit miercuri cu aproximativ 500 de membri ai comunității românești din acest oraș.


Traian Băsescu a declarat, miercuri, la Castellon, că va ridica problema românilor aflați în statele din UE la Consiliul European care se va desfășura în 14-15 decembrie la Bruxelles. Președintele s-a întâlnit miercuri, în ultima zi a vizitei de stat în Spania, la Castellon, cu aproximativ 500 de membri ai comunității românești din acest oraș.

El le-a spus acestora că va ridica problema modului în care sunt tratați românii care muncesc în statele UE la Consiliul European de iarnă, care va avea loc la mijlocul lunii decembrie la Bruxelles. Pe de altă parte, el i-a asigurat pe cei prezenți că niciodată nu vor fi tratați în Spania în modul în care cetățenii români au fost tratați recent în Italia.

Băsescu le-a spus celor prezenți că dorește ca ei să afle de la el poziția României față de problema românilor din Italia, i-a asigurat pe români că statul îi va proteja pe cetățeni si a subliniat că nu va accepta niciodată ca cetățenii români să se confrunte cu atitudini xenofobe în UE.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Țara vecină cu România considerată „noua Mallorca” de către experții în turism