Prima pagină » Știri » Varianta 8 la proba de matematică a tezelor cu subiect unic

Varianta 8 la proba de matematică a tezelor cu subiect unic

Cei peste patru sute de mii de elevi care susțin tezele cu subiect unic au de rezolvat, la proba de matematică, varianta cu numărul 8, din zece posibilă, extrasă în această dimineață.

 

Cei peste patru sute de mii de elevi care susțin tezele cu subiect unic au de rezolvat, la proba de matematică, varianta cu numărul 8, din zece posibilă, extrasă în această dimineață.

Cele 896 de centre de comunicare din țară vor prelua, decripta și multiplica variantele de subiect. Acestea trebuie distribuite către unitățile de învățământ până la ora 11.30. Proba este programată să înceapă la ora 12.00, iar durata susținerii este de 2 ore din momentul primirii subiectelor de către fiecare elev.

Sunt așteptați să participe cei peste 432.000 de elevi înscriși la începutul anului școlar 2007-2008 în cele două clase (218.802 în clasa a VII-a și 214.162 în clasa a VIII-a). Elevilor aparținând minorităților naționale, care au urmat cursurile disciplinelor la care se susțin tezele în limba maternă, li se asigură subiectele de teză în limba maternă studiată.

Subiectele au un grad de dificultate mediu și sunt elaborate în cadrul Centrului Național pentru Curriculum și Evaluare în Învățământul Preuniversitar, conform programei școlare parcurse până la data desfășurării tezei și cu temele selectate din programa școlară.

În semestrul I, calendarul tezelor pentru clasele a VII-a și a VIII-a mai conține următoarele probe: 11 decembrie – istorie/geografie (numai pentru clasa a VIII-a) și 14 decembrie – limba și literatura română (ambele clase).

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Distrugeri în lanț la instalații eoliene din România. Investitorii cer intervenția autorităților
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Ei sunt cei 10 finaliști Eurovision România 2026. TVR a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit deși au împreună 4 copii. Milionarul ar avea amantă: „Nu au inimă!”
Adevarul
„Sultanul“ Erdogan își pregătește fiul pentru a prelua conducerea Turciei. Scenarii pe culoarele puterii de la Ankara
Mediafax
Misiune istorică. O rachetă europeană a decolat spre spațiu cu 32 de sateliți la bord
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Primele imagini de la priveghiul lui Sorin și a Dianei Iacob 😢 Obiectul pe care l-a pus familia în sicriul cu trupul neînsuflețit al fetiței lor
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Cel mai familist model Dacia (facelift 2026) poate fi comandat în România. În duel direct cu Citroen
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cum încearcă o țară europeană să combată supraturismul în 2026?