Prima pagină » Știri politice » Vosganian: „Uite ce cred eu în legătură cu euro”. Exemplul cu hamsia oferit de ministru

Vosganian: „Uite ce cred eu în legătură cu euro”. Exemplul cu hamsia oferit de ministru

Vosganian:
Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, apreciază că obiectivul aderării României la zona euro este întotdeauna la o distanță de șase ani față de momentul vorbirii, fiind totuși bine că există acest deziderat, întrucât se creează și o disciplină.

Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, apreciază că obiectivul aderării României la zona euro este întotdeauna la o distanță de șase ani față de momentul vorbirii, fiind totuși bine că există acest deziderat, întrucât se creează și o disciplină.

„Uite ce cred eu în legătură cu euro. Mi-aduc aminte că am văzut un film american în care până la urmă a câștigat un cal care nu era la fel de zdravăn ca ceilalți. Care era explicația? Unul dintre copii a aflat că acelui cal îi plac hamsiile. Și atunci s-a dus într-un loc la capăt și i-a agitat o hamsie și calul a zbughit-o și a câștigat cursa. Ei bine, pentru noi intrarea în euro e ca hamsia din cursa aceea”, a spus ministrul de resort, întrebat pe această temă într-o conferință de presă.

El a precizat că este foarte bine să ne păstrăm această țintă.

„Eu, când eram ministru în 2007, le povesteam românilor cum o să ne integrăm în euro în 2013. Vreau să vă spun că jumătate din obiectiv a fost îndeplinit, adică întotdeauna față de momentul în care vorbim integrarea în euro e la șase ani. Deci obiectivul a fost îndeplinit: în 2008, am intrat în 2014, acum în 2013 intrăm spre sfârșitul lui 2018”, a adăugat Vosganian.

Ministrul a explicat că este foarte bine ca România să păstreze obiectivul de aderare pentru că așa se creează și o anumită disciplină, pentru că integrarea în zona euro adaugă, convergenței nominale, convergența reală.

Vosgnaian a precizat că nu vom intra în zona euro decât atunci când vom atinge anumite standarde în ce privește nivelul de trai, calitatea mediului și integrarea României în fluxurile internaționale.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România dă lovitura la Locarno! „Nu e locul tău aici” câștigă Leopardul de Aur
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Un asteroid care ar putea fi format din trei lumi îi uimește pe astronomi