Prima pagină » Știri politice » Președintele Băsescu l-a trecut în rezervă pe șeful Statului Major al Forțelor Terestre

Președintele Băsescu l-a trecut în rezervă pe șeful Statului Major al Forțelor Terestre

Președintele Băsescu l-a trecut în rezervă pe șeful Statului Major al Forțelor Terestre
Președintele a anunțat acum că...

Președintele Traian Băsescu l-a trecut în rezervă, vineri, pe șeful Statului Major al Forțelor Terestre, generalul-locotenent Ioan Sorin, iar conform regulamentelor militare, până la numirea unui nou șef, atribuțiile acestuia sunt preluate de către locțiitorul său, general maior Mircea Savu.

BRUNO ICOBEȚ CÂȘTIGĂTORUL ROMÂNII AU TALENT SEZONUL 3

„Președintele României, domnul Traian Băsescu, a semnat vineri, 10 mai a.c., Decretul privind înaintarea în gradul de general cu patru stele, la trecerea în rezervă, a domnului general-locotenent cu trei stele Ioan Sorin din Ministerul Apărării Naționale”, informează un comunicat al Administrației prezidențiale remis vineri, agenției Mediafax.

Președinția nu face nicio altă precizare.

Generalul Sorin Ioan este șeful Statului Major al Forțelor Terestre (SMFT).

Conform regulamentelor militare, odată cu trecerea în rezervă a generalului Ioan, atribuțiile acestuia de șef al SMFT sunt preluate de către locțiitorul său, generalul maior Mircea Savu, până la numirea noului conducător al Statului Major al Forțelor Terestre.

Generalul Sorin Ioan are vârstă de 59 de ani și este șeful SMFT din iulie 2012, funcție pe care a mai deținut-o în perioada 2004-2006. În 2006 a fost adjunct al șefului Statului Major General, iar între 2007 și 2010 a fost reprezentant militar al României la NATO și UE.

Începând din anul 2003, el a coordonat mai multe misiuni românești în străinătate, atât în Afganistan și Irak, cât și în Balcanii de Vest. De asemenea, a fost profesor la Universitatea Națională de Apărare.

A absolvit Academia de Înalte Studii Militare din București în 1985, urmând apoi cursuri la Colegiul de Studii Strategice și Management al Apărării „George C. Marshall” din Germania (1995), Colegiul Regal pentru Studii de Apărare al Marii Britanii (1998), NATO Joint Senior Psychological Operations Course, Florida, USA (2002) și cursul pentru generali al Colegiului de Apărare NATO de la Roma (2004).

A mai deținut funcțiile de șef al Artileriei Armatei (1996-1997), comandant al Detașamentului Tactic „Sfântul Gheorghe”, dislocat în Albania ca parte a Forței Multinaționale „ALBA” (1997-1998), locțiitor al șefului Direcției de Planificare Strategică și Control al Armamentului din Statul Major General (1998-1999).

La data de 1 decembrie 1999 a fost înaintat la gradul de general de brigadă, fiind numit în funcția de comandant de corp de armată (1999-2000). Devine apoi locțiitor al comandantului Comandamentului 2 Operațional Întrunit „Mareșal Alexandru Averescu” (2000-2001) și șef al Direcției Operații din Statul Major General (2001-2004). În această perioadă a fost înaintat la gradul de general-maior, în iulie 2002.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce riscă Ungaria să returneze 10 miliarde de euro către Comisia Europeană?