Prima pagină » Știri » STUDIU. Majoritatea românilor dau bani sau cadouri medicilor din proprie inițiativă

STUDIU. Majoritatea românilor dau bani sau cadouri medicilor din proprie inițiativă

STUDIU. Majoritatea românilor dau bani sau cadouri medicilor din proprie inițiativă
Majoritatea românilor au dat bani sau cadouri personalului medical, în principal din proprie inițiativă

Majoritatea românilor au dat bani sau cadouri personalului medical, în principal din proprie inițiativă. Aceasta este concluzia unui barometrul de opinie denumit ”Adevărul despre România”, realizat de INSCOP Research.

Întrebați dacă au dat vreodată bani sau cadouri personalului medical, 63% dintre români răspund afirmativ, 32% negativ, iar 5% nu știu sau au preferat să nu răspundă la această întrebare.

Dintre cei care declară că au dat cadouri sau bani, 66,6% spun că au dat din proprie inițiativă, 31,4% că li s-a cerut. 2% constituie non-răspunsuri.

Datele barometrului mai arată că peste jumătate dintre respondenți (57,6%) consideră că, dacă vor tratament de calitate, trebuie să dea bani la medic, iar 42,4% resping această idee, notează Agerpres.

Totodată, 49,4% sunt de părere că sistemul medical este printre cele mai grav afectate de corupție, în timp ce 50,6% cred că situația nu este diferită de alte sisteme publice.

Românii dau bani medicilor pentru că sunt prost plătiți

Majoritatea românilor sunt nemulțumiți de sistemul sanitar, au dat bani sau cadouri personalului medical, în principal din proprie inițiativă, consideră că medicii sunt prost plătiți și că statul trebuie să asigure medicamente compensate.

Potrivit cercetării, 36,5% dintre români consideră că au o stare de sănătate bună, 45,9% răspund că sănătatea lor este nici bună, nici proastă, iar 14,5% dintre respondenți spun că au o stare de sănătate proastă. 3,1% nu știu sau nu răspund. 

În ceea ce privește sistemul de sănătate, 44,3% dintre respondenți se declară nemulțumiți, iar 15% foarte nemulțumiți. Doar 34,6% dintre români sunt mulțumiți de sistemul de sănătate, 3,9% declară că sunt foarte mulțumiți, în timp ce 2,2% nu știu sau nu răspund. 

57,6% dintre respondenți consideră că, dacă vor tratament de calitate, trebuie să dea bani la medic, iar 42,4% resping această idee. Totodată, 49,4% sunt de părere că sistemul medical este printre cele mai grav afectate de corupție, în timp ce 50,6% cred că situația nu este diferită de alte sisteme publice. 

Medicii sunt prost plătiți, dar bine pregătiți

Majoritatea românilor (87,7%) este de acord cu ideea că statul trebuie să asigure medicamente compensate și cu ideea potrivit căreia condițiile din spitalele românești sunt proaste (86,9%). 54,2% dintre respondenți consideră că deficitul de medicamente și dotările insuficiente din spitale au drept cauză lipsa banilor, iar 45,8% pun această situație pe seama faptului că se fură. Majoritatea respondenților cred că medicii sunt prost plătiți (73,5%) și bine pregătiți (64%), iar 77,1% spun că au întâlnit medici în România care își fac datoria cu seriozitate. 

În privința cauzelor care îi determină pe medici să plece în străinătate, 58,7% dintre respondenți au menționat salariile mici, 19,1% lipsa condițiilor din spitalele noastre, 10,4% dorința de a munci în altă țară și 5,7% dificultatea de a avansa în carieră în România. 1,6% au indicat altă cauză, iar 4,4% nu au știut sau nu au răspuns la această întrebare.

Sondajul a fost realizat în perioada 20 – 28 aprilie, pe un eșantion de 1.050 de persoane și este reprezentativ pentru populația României de 18 ani și peste 18 ani. Eroarea maximă admisă a datelor este de plus/ minus 3%, la un grad de încredere de 95%, eșantionul fiind de tip multistratificat, probabilistic.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANUNȚUL momentului! Ce a decis Marine Le Pen în privința candidaturii sale la președinția Franței
Digi24
FOTO Atac major în Marea Azov: opt petroliere lovite într-o singură noapte. Cui aparțineau
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Cine este cel mai detestat bărbat? Melodia virală care a dat naștere unui fenomen: „Alex Stamate e tipul care m-a rănit!”
Mediafax
Estimările NATO: Cât va aloca România pentru apărare în 2026? Care sunt țările fruntașe
Click
Cuvintele lui Filip au făcut-o să plângă pe Cristina Șișcanu. Ce s-a petrecut în familia lor: „Au apărut niște probleme”
Digi24
„Lăsați-o în pace pe «regina» Meloni”. Replica neașteptată primită de Donald Trump la summitul NATO
Cancan.ro
Furtuni puternice lovesc România. 37 de județe sunt vizate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Maria Dragomiroiu, spectaculoasă în costum de baie la 70 de ani. Imaginile din vacanța petrecută în SUA
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum ajungi mai repede la Beach Please: cu trenul sau cu mașina? Ruta cea mai rapidă
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Descopera.ro
Noi drepturi pentru cei care călătoresc cu avionul. Ce trebuie să știe pasagerii?