Prima pagină » Știri » Fata scăpată cu viață din accidentul provocat de un primar băut este în stare de șoc, dar în afara pericolului. Prietena sa a decedat

Fata scăpată cu viață din accidentul provocat de un primar băut este în stare de șoc, dar în afara pericolului. Prietena sa a decedat

Fata scăpată cu viață din accidentul provocat de un primar băut este în stare de șoc, dar în afara pericolului. Prietena sa a decedat
Adolescenta de 15 ani care a supraviețuit accidentului provocat, marți, de primarul comunei buzoiene Cernătești, este internată la Spitalul Județean, în stare de șoc, dar în afara pericolului, fata neștiind că prietena sa, cu care era în momentul accidentului și care joi împlinea 15 ani, a murit.

Adolescenta de 15 ani care a supraviețuit accidentului provocat, marți, de primarul comunei buzoiene Cernătești, este internată la Spitalul Județean, în stare de șoc, dar în afara pericolului, fata neștiind că prietena sa, cu care era în momentul accidentului și care joi împlinea 15 ani, a murit.

Potrivit medicului Angela Mazdrag, de la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean Buzău, adolescenta de 15 ani este internată în Secția de Chirurgie Infantilă, cu leziuni minore care nu îi pun viața în pericol. Sursa citată a adăugat că fata se află în stare de șoc și că nu știe că prietena sa cu care se afla în momentul accidentului a decedat, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Marți seară, cele două adolescente se întorceau acasă de la școală în momentul în care au fost acroșate, în localitatea Potoceni, de un autoturism condus de primarul comunei Cernătești, Valerică Șercăianu. Una dintre fete în vârstă de 15 ani a fost rănită în urma accidentului, în timp ce colega sa, care joi ar fi împlinit 15 ani, a decedat la scurt timp. Adolescenta decedată, singură la părinți, era elevă în clasa a VIII-a la Școala generală din localitatea Potoceni și intenționa să urmeze un liceu cu profil matematică-fizică.

Cei care au cunoscut-o pe Anca Berezeanu spun că aceasta nu a provocat niciodată probleme nici la școală, și nici în familie.

„Din cercetările efectuate de polițiștii rutieri la fața locului a rezultat că, în timp ce conducea un autoturism către Buzău, un bărbat în vârstă de 41 de ani din comuna Cernătești s-a angajat în depășire și a acroșat un autovehicul condus în aceeași direcție de un consătean de 38 de ani care, la rândul său, se afla în depășirea unei alte mașini ce efectua virajul la dreapta pe o stradă laterală. În urma coliziunii, primul autoturism a părăsit partea carosabilă și a acroșat două adolescente, ambele din comuna Mărăcineni, după care s-a lovit de un stâlp al rețelei de electricitate. Victimele au fost transportate la Spitalul Județean de Urgență Buzău, însă una dintre adolescente a decedat”, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX comisarul șef Florina Crucianu, de la Biroul de Relații cu Presa al IPJ Buzău.

Potrivit polițiștilor, bărbatul care a provocat accidentul, respectiv primarul comunei Cernătești, era băut în momentul producerii acestuia.

Potrivit unor surse din rândul anchetatorilor, în urma testării cu aparatul Drager, a reieșit că primarul avea o concentrație alcoolică de 0, 38 mg per litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care Șercăianu a fost transportat, marți seară, la Spitalul Județean Buzău pentru a-i fi recoltate probe biologice.

Aceleași surse au precizat, miercuri, că în urma recoltării probelor biologice ar fi rezultat inițial o alcoolemie de 0, 8 gram per litru alcool pur în sânge, iar apoi, la a doua probă, o alcoolemie mai mică, rezultatul urmând să se stabilească ulterior.

După accidentul provocat marți seară, primarul comunei buzoiene Cernătești, Valerică Șercăianu, a fost reținut pentru ucidere din culpă, la ora transmiterii acestei știri el aflându-se la audieri la Parchetul Tribunalului Buzău, pentru ca ulterior să fie prezentat instanței cu propunerea de arestare preventivă.

Codul Penal prevede, pentru ucidere din culpă, o pedeapsă cu închisoarea de la doi la șapte ani.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Motivul trist care l-a făcut pe medicul de 28 de ani să ia decizia tragică! De ce a făcut asta
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Câștigurile neașteptate ale unor vloggeri români după 4 ani de YouTube: „Ne putem lua o casă?
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Orașele din România în care sunt anunțate ninsori în septembrie, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Doar 100 de bilete mai sunt disponibile pentru „Emergence”, show-ul profesorului Brian Cox de la Sala Palatului