Prima pagină » Știri » Criza afectează vacanțele: 770.000 de turiști români în străinătate în 2012, în scădere cu 11%

Criza afectează vacanțele: 770.000 de turiști români în străinătate în 2012, în scădere cu 11%

Criza afectează vacanțele: 770.000 de turiști români în străinătate în 2012, în scădere cu 11%
Aproape 770.000 de români au fost anul trecut în străinătate în vacanțe, în scădere cu 11%, declinul fiind cauzat de prelungirea crizei economice, care menține redusă puterea de cumpărare, de imaginea negativă a Greciei și de scumpirea vacanțelor în Turcia, două destinații preferate pentru concedii.

Aproape 770.000 de români au fost anul trecut în străinătate în vacanțe, în scădere cu 11%, declinul fiind cauzat de prelungirea crizei economice, care menține redusă puterea de cumpărare, de imaginea negativă a Greciei și de scumpirea vacanțelor în Turcia, două destinații preferate pentru concedii.

„Scăderea de anul trecut are mai multe explicații: dispariția de pe harta turistică a Tunisiei și Egiptului, din cauza tulburărilor politice, imaginea încă nerefăcută în 2012 a Greciei și majorările de tarife în stațiunile din Turcia, care au făcut această destinației mult mai greu accesibilă pentru unii”, a declarat agenției MEDIAFAX Dragoș Răducan, directorul general al Federației Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR).

În schimb, numărul celor care au mers peste granițe cu afaceri sau în interes de serviciu anul trecut a depășit 57.000, față de puțin peste 43.500 în anul 2011. Aproape 90% dintre românii plecați în interes de business în străinătate au ajuns în diverse orașe din Europa.

În jur de 99% din cei care merg în vacanțe externe ajung în destinații din Europa, potrivit datelor transmise de Institutul Național de Statistică (INS) la solicitarea MEDIAFAX.

La scăderea numărului de români în vacanțe în străinătate a contribuit și prelungirea crizei economice.

„Românii nu mai au bani și de aceea rămân în țară. Acesta este și motivul principal pentru care turismul intern a crescut atât de mult anul trecut. Mulți au ales să facă o singură vacanță, și aceea în țară. Litoralul a fost destinația favorită, pentru că mulți români asociază vacanța cu marea”, a afirmat oficialul FPTR.

Din acest motiv, numărul turiștilor pe litoralul românesc a crescut cu 36% anul trecut, la aproape 2 milioane de persoane.

În afara Europei au mers anul trecut aproximativ 13.500 de vizitatori din România, față de 19.700 în 2011. În Africa au ajuns anul trecut 823 de români, toți pentru vacanțe, iar în America de Nord – 4.358, dintre care 1.122 au fost în interes de afaceri.

O mare parte a românilor care au ajuns în Asia, Australia și Oceania au mers pentru afaceri. Astfel, din 4.574 de români plecați în Asia anul trecut, peste 2.000 au fost în interes de business, motivație pentru care au ajuns în Australia și Oceania alte aproape 1.500 de persoane, dintr-un total de 2.246 de vizitatori români.

Potrivit datelor INS, anul trecut au fost în vacanțe în țară peste 15,8 milioane de români, în creștere cu 32% comparativ cu anul precedent. Două treimi dintre „turiști” s-au cazat însă la părinți, bunici, rude și prieteni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Avertisment de la Guvern: România riscă penalizări de 15 miliarde de euro
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta grecească de gogoși care a cucerit internetul. Cum faci acest desert pufos și delicios în doar 20 de minute
Digi24
Asociația lui Adrian Năstase rămâne fără statut de utilitate publică. Ţoiu: „Nu este un titlu pe viață”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Pierderea biodiversității amenință direct sănătatea oamenilor, arată un nou studiu: dispariția polenizatorilor afectează alimentația și veniturile