Prima pagină » Știri politice » Antonescu îi plânge pe parlamentari: „Ideea că au salarii mari este un caraghioslâc”

Antonescu îi plânge pe parlamentari: „Ideea că au salarii mari este un caraghioslâc”

Antonescu îi plânge pe parlamentari:

Președintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat înaintea ședinței USL că salariile în companiile de stat depind de performanța managerilor, dar ideea că șefii principalelor instituții ale statului – președintele, premierul, președintele Senatului, au salarii mari este „un caraghioslâc”.

„După cum de ani de zile încercăm unii dintre noi să spunem, faptul că parlamentari sau miniștri, președintele în România ar avea salarii mari este un caraghioslâc. Sunt salarii relativ mici, raportat la toate criteriile pe care le doriți dvs, dar este o chestie asumată, nu ne putem permitem să plătim mai mult, să plătim miniștrii sau parlamentarii mai mult, asta este, până la urmă sunt demnități publice și până la urmă astea sunt condițiile nu te obligă nimeni să te faci ministru”, a spus Antonescu.

Întrebat dacă este normal ca șeful unei companii de stat să aibă un salariu de 9.000 de euro, liberalul a răspuns că salariul acestuia depinde de performanța sa.

„Trebuie să admitem că nu putem face management privat cu salarii foarte mici, important este raportul între performanța instituției, companiei respective și salariul acela. Este imposibil de spus la modul absolut dacă este mare sau mic”, a precizat Crin Antonescu.

Ministrul Transporturilor a declarat că un manager privat nu poate avea 3.000 de lei salariu și că trebuie să se înceteze cu „populismele” acestea.

Primul-ministru, Victor Ponta, a declarat că nu consideră reducerea salariilor managerilor privați din companiile de stat un gest „populist” și că prin Ordonanță de Urgență s-a decis reducerea salariilor acestora la șase salarii medii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși