Prima pagină » Știri » Un jandarm băut a intrat cu mașina în stâlpul unui semafor, doi copii fiind răniți

Un jandarm băut a intrat cu mașina în stâlpul unui semafor, doi copii fiind răniți

Un jandarm băut a intrat cu mașina în stâlpul unui semafor, doi copii fiind răniți
Un jandarm în vârstă de 39 de ani, din Bacău, este cercetat penal de polițiști pentru conducere sub influența buturilor alcoolice, distrugere și vătămare corporală din culpă, după ce a intrat cu mașina în stâlpul unui semafor, accident soldat cu rănirea a doi copii.

Un jandarm în vârstă de 39 de ani, din Bacău, este cercetat penal de polițiști pentru conducere sub influența buturilor alcoolice, distrugere și vătămare corporală din culpă, după ce a intrat cu mașina în stâlpul unui semafor, accident soldat cu rănirea a doi copii.

Potrivit Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Bacău, accidentul a avut loc într-o intersecție din municipiul Bacău, după ce jandarmul, aflat la volanul mașinii personale, a pierdut controlul asupra direcției și a intrat în plin în stâlpul de susținere a unui semafor, transmite corespondentul MEDIAFAX.

În urma impactului, doi copii, în vârstă de nouă și 12 ani, care se aflau pe bancheta din spate a autoturismului, au fost răniți, ei fiind preluați de o ambulanță și transportați la Spitalul Județean de Urgență Bacău pentru acordarea de îngrijiri medicale.

„În urma cercetărilor desfășurate la fața locului, s-a stabilit că accidentul a avut loc pe fondul consumului de alcool și a neadaptării vitezei în intersecția semaforizată. Conducătorul auto a fost testat de către polițiști cu aparatul etilotest, acesta indicând o valoare de 0,72 mg/litru alcool pur în aerul expirat. În consecință, șoferul a fost condus la Spitalul Județean de Urgență Bacău pentru recoltarea de probe biologice de sânge în vederea stabilirii exacte a alcoolemiei”, a declarat, sâmbătă, pentru corespondentul MEDIAFAX responsabilul mass-media din cadrul IPJ Bacău, Irina Năforniță.

Polițiștii băcăuani au întocmit dosar penal pe numele jandarmului pentru comiterea a trei infracțiuni, respectiv distrugere din culpă, vătămare corporală din culpă și conducere a unui autovehicul pe drumurile publice având o alcoolemie peste limita legală.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Care sunt cele mai sănătoase nuci și cum ne ajută sănătatea?