Prima pagină » Știri politice » Președintele Băsescu participă joi la Summit-ul PPE

Președintele Băsescu participă joi la Summit-ul PPE

Președintele Băsescu participă joi la Summit-ul PPE
Președintele Traian Băsescu participă, joi, la Viena, la Summit-ul lărgit al PPE, care are pe agendă pregătirea Consiliului European din 27-28 iunie.

Președintele Traian Băsescu participă, joi, la Viena, la Summit-ul lărgit al PPE, care are pe agendă pregătirea Consiliului European din 27-28 iunie.

Participarea președintelui la Summit este programată, potrivit Președinției, începând cu ora 14:00.

„Pe agenda de discuții a Summitului PPE de la Viena sunt incluse, printre altele, continuarea procesului de consolidare a Uniunii Economice și Monetare a Uniunii Europene, identificarea de soluții inovatoare pentru finanțarea economiei, combaterea șomajului în rândul populației tinere și politica de extindere a Uniunii Europene și, în contextul extinderii, începerea negocierii de aderare la Uniunea Europeană a Republicii Serbia”, se arată într-un comunicat al Președinției.

Șefii de stat și de guvern precum și liderii opoziției aparținând PPE din state UE și non UE, împreună cu președintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, vor participa, joi, la summit-ul lărgit al PPE care va avea loc la Viena, pe agendă aflându-se pregătirea Consiliului European programat pe 27 și 28 iunie.

Evenimentul va fi găzduit de președintele PPE Wilfried Martens și de vicepremierul austriac Michael Spindelegger, iar secretarul general Antonio Lopez Isturiz și membrii conducerii formațiunii, inclusiv liderul Grupului PPE din PE, Joseph Daul, vor participa.

La eveniment vor mai fi prezenți Enda Kenny (Irlanda), Angela Merkel (Germania), Viktor Orban (Ungaria), Valdis Dombrovskis (Letonia), Antonis Samaras (Grecia), Jyrki Katanien (Finlanda) și Pedro Passos Coehlo (Portugalia).

De asemenea, vor fi prezenți șefii de stat și de guvern precum și lideri de opoziție din țări non UE: Nikola Gruevscki (Macedonia), Iurie Leancă (Moldova), Mikheil Saakashvili (Georgia), Serzh Sargysan (Armenia), Bakir Izebegovic (Bosnia), Suzana Grubjesic (Serbia) Tomislav Karamarko (Croația), Alaksandr Milinkievic (Belarus) și Isa Mustafa (Kosovo).

Președintele Băsescu participă, de obicei, ca invitat, la lucrările Summit-urilor PPE la care se pregătește poziția formațiunii înaintea întâlnirilor Consiliului European.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
E-factura, eliminat prin vot în Parlament! Categoriile vizate
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De la 1 iulie se introduce o nouă taxă de drum. Pentru anumite vehicule se va plăti un tarif de peste 60 de lei/100 km
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Studiu: Arta și muzeele ar putea încetini îmbătrânirea biologică