Prima pagină » Economic » Fenechiu: Mii de angajați din CFR-uri au cerut să plece voluntar, cu salarii compensatorii

Fenechiu: Mii de angajați din CFR-uri au cerut să plece voluntar, cu salarii compensatorii

Fenechiu: Mii de angajați din CFR-uri au cerut să plece voluntar, cu salarii compensatorii
Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, a declarat că mai multe mii de angajați din cadrul CFR SA, CFR Călători și CFR Marfă s-au înscris deja pe liste cu disponibilizări, urmând să beneficieze de plăți compensatorii conform Ordonanței 36 privind protecția socială.

Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, a declarat că mai multe mii de angajați din cadrul CFR SA, CFR Călători și CFR Marfă s-au înscris deja pe liste cu disponibilizări, urmând să beneficieze de plăți compensatorii conform Ordonanței 36 privind protecția socială.

Fenechiu a declarat miercuri că în anumite domenii din transporturi sunt necesare restructurări și reducerea numărului de persona pentru oprirea adâncirii pierderilor, dar că își dorește ca angajații de la companiile și instituțiile aflate sub autoritatea ministerului să nu plece fără plăți compensatorii.

„Pentru mine este un obiectiv să nu dăm niciun om afară și să rămână fara venituri. Restructurările se vor face în special voluntar. Deja le-am cerut celor de la CFR SA, CFR Călători și CFR Marfă să vină cu propuneri de hotărâri de Guvern pentru aplicarea Ordonanței 36 la fiecare din aceste instituții, pe un număr de angajați pe care dumnealor îi consideră necesari a fi disponibilizați, și din ceea ce am înțeles există foarte mulți care s-au înscris deja, adică și-ar dori să beneficieze de prevederile Ordonanței 36. În acest mod facem restructurare”, a spus ministrul Transporturilor.

Întrebat ce înseamnă „foarte mulți”, Fenechiu a afirmat că sunt „mii”.

Ministrul a adăugat că la CFR SA sunt 24.000 de angajați, 14.000 la CFR Călători și 10.000 la CFR Marfă.

Ordonanța 36, adoptată la începutul acestui an, prevede că persoanele disponibilizate de la companii de stat vor primi indemnizație de șomaj, venit lunar de completare și plăți compensatorii acordate în conformitate cu contractelor de muncă aplicabile la nivelul fiecărei societăți.

Fenechiu a anunțat la 20 iunie că Executivul nu a putut impune companiei Grup Feroviar Român, declarată câștigător în procesul de privatizare a CFR Marfă, să mențină un număr anume de angajați pe mai mulți ani și că pregătește o hotărâre de guvern prin care aproximativ 1.000 de angajați să poată beneficia de plăți compensatorii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe