Prima pagină » Știri externe » Ungaria a cerut FMI să închidă biroul de la Budapesta

Ungaria a cerut FMI să închidă biroul de la Budapesta

Ungaria a cerut FMI să închidă biroul de la Budapesta
Banca Națională a Ungariei a cerut, luni, FMI să închidă biroul din Budapesta al instituției, despre care afirmă că nu ar mai fi necesar, întrucât autoritățile ungare vor achita, probabil, împrumutul luat în 2008 de la Fond până la sfârșitul acestui an, înainte de scadență.

În general, finalizarea unui acord de împrumut presupune și închiderea biroului Fondului din țara respectivă, întrucât relația foarte strânsă nu mai este necesară, dar decizia finală aparține FMI, scrie cotidianul ungar Portfolio.

Guvernatorul băncii centrale a Ungariei, Gyorgy Matolcsy, i-a transmis o scrisoare directorului general al FMI, Christine Lagarde, în care afirmă că biroul din Budapesta al instituției internaționale ar trebui închis, „menținerea acestuia nemaifiind justificată”, întrucât Ungaria „va plăti, probabil, un împrumut FMI luat în 2008 înainte de termen, până la sfârșitul acestui an”. Matolcsy este reprezentantul Ungariei în Consiliul Guvernatorilor FMI, din care fac parte toate statele membre.

Scrisoarea transmisă conducerii FMI a fost postată și pe site-ul băncii Ungariei. Matolcsy a notat și că autoritățile de la Budapesta apreciază cooperarea cu reprezentantul FMI în Ungaria, Irina Ivașenko, despre care a afirmat că a avut un rol cheie în succesul acordului cu Fondul.

„În lumina acestor lucruri, propun închiderea biroului local al FMI”, a afirmat Matolcsy în scrisoarea de o pagină postat pe site-ul băncii.

Guvernul ungar a plătit cea mai recentă tranșă către FMI în iunie, de 310 milioane de euro, iar începând din august și până în martie anul următor mai are de achitat 2,2 miliarde de euro, din care 1,85 miliarde de euro în acest an. În plus, banca națională are obligații de plată de 730 miliarde de euro până în vara anului următor, din care 360 de milioane de euro în acest an.

Ungaria a încheiat la sfârșitul anului 2008 un acord de împrumut în valoare de 20 de miliarde de euro cu FMI, UE și Banca Mondială, în contextul izbucnirii crizei financiare globale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul României vine cu soluții după reclamațiile românilor privind cartea de identitate electronică
Digi24
Putin avertizează că războiul din Iran poate declanșa un șoc global ca pandemia COVID-19
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Trump prelungește cu 10 zile ultimatumul pentru Iran, „la solicitarea Teheranului”
Mediafax
Care sunt cele mai proaste locuri într-un avion. Experții explică de ce trebuie evitate
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Zodia care va da lovitura pe plan sentimental. Acești nativi singuri își vor găsi jumătatea, spune Mihai Voropchievici
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Parteneriate cu industria auto pentru armament low-cost. România, pe radar
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
În urmă cu 58 de ani înceta din viaţă, în circumstanţe suspecte, primul om care a ajuns în spaţiu