Prima pagină » Știri externe » Stephen Hawking spune că medicii s-au oferit să oprească aparatele care îl țineau în viață. „A fost o situație foarte gravă. Au crezut că nu mai am nicio șansă”

Stephen Hawking spune că medicii s-au oferit să oprească aparatele care îl țineau în viață. „A fost o situație foarte gravă. Au crezut că nu mai am nicio șansă”

Stephen Hawking spune că medicii s-au oferit să oprească aparatele care îl țineau în viață.
Omul de știință Stephen Hawking mărturisește, în numărul curent al Sunday Times, că la un moment dat, când era foarte bolnav, medicii i-au oferit soției sale opțiunea de a opri aparatele care îl țineau în viață.

Omul de știință Stephen Hawking mărturisește, în numărul curent al Sunday Times, că la un moment dat, când era foarte bolnav, medicii i-au oferit soției sale opțiunea de a opri aparatele care îl țineau în viață.

Stephen Hawking vorbește despre aceste aspecte ale vieții sale în serialul „Stephen Hawking’s Universe”, realizat și difuzat de Channel 4. Momentul crucial din viața omului de știință s-a petrecut în 1985, când scria „O scurtă istorie a timpului”, carte care l-a făcut celebru. În acea perioadă a suferit de o infecție care s-a transformat în pneumonie.

„A fost o situație foarte gravă și doctorii au ales să mă bage în comă indusă și să mă țină în viață cu ajutorul aparatelor. Ei au crezut că nu mai am nicio șansă, așadar i-au oferit soției mele Jane (prima soție a omului de știință – n.r.) opțiunea de a opri aparatele”, a declarat Hawking, în vârstă de 71 de ani, în cadrul emisiunii care îi este dedicată. Jane Wilde a refuzat să facă acest lucru.

Hawking a început să predea la Universitatea Cambridge în 1962. El a primit titlul de Comandor al Imperiului Britanic în 1982 și este membru al Academiei de științe americane.

Pe când studia la Oxford, tânărul Hawking a observat că devenise „din ce în ce mai neîndemânatic” și cădea „de multe ori aparent fără niciun motiv”.

După o serie de teste medicale, el a aflat că suferă de o maladie incurabilă, diagnosticată ulterior ca fiind maladia Charcot, cunoscută și sub denumirea de maladia Lou Gehrig.

„Urma probabil să mor în decurs de câțiva ani. A fost un adevărat șoc”, își amintește Hawking, care avea pe atunci vârsta de 21 de ani.

Hawking a fost căsătorit cu Jane Wilde, între anii 1965 și 1991, cu care are trei copii – Robert, Lucy și Timothy. Savantul britanic s-a căsătorit apoi, în 1995, cu asistenta lui medicală Elaine Mason, de care a divorțat în octombrie 2006.

Scleroza laterală amiotrofică – boala Lou Gehrig – se caracterizează printr-o pierdere progresivă a anumitor celule nervoase ale creierului și măduvei spinării, denumite neuroni motori, care comandă mușchii voluntari și fac posibilă mișcarea. Boala este progresivă, invalidantă, fatală – mersul, vorbitul, mâncatul, înghițitul și alte funcții fundamentale devenind mai dificile cu timpul. Cauzele maladiei sunt necunoscute, însă se știe că circa 5-10% dintre bolnavi prezintă o formă moștenită a acesteia.

Astrofizicianul britanic a publicat lucrări științifice despre expansiunea Universului, găurile negre și teoria relativității. În cel mai recent volum al său, intitulat „The Grand Design”, publicat în septembrie 2010, Hawking demontează o teorie a lui Isaac Newton, afirmând că Universul nu a avut nevoie de Dumnezeu pentru a fi creat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE schimbă permisul de conducere pentru șoferii de mașini electrice, dar vor fi afectați și posesorii de rulote și remorci
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Ești tratat nepoliticos la ghișeu sau în magazine? Iată ce drepturi ai și cum să le folosești!