Prima pagină » Știri » Un român în scaun cu rotile a plecat într-o expediție la Capul Nord

Un român în scaun cu rotile a plecat într-o expediție la Capul Nord

Un bărbat de 43 de ani din Lugoj, diagnosticat la naștere cu paraplegie, a plecat, luni, într-o expediție până la Capul Nord, cel mai nordic punct al Europei, în scaun cu rotile, el urmând să parcurgă aproximativ 11.000 de kilometri, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Vasile Stoica a plecat în expediția până la Capul Nord, luni, din fața Palatului Administrativ din Timișoara.

Bărbatul a povestit că și-a luat cu el strictul necesar, dar și tricolorul pe care a înscris numele țării.

„Am la mine trusa medicală, trusa de reparat defecțiuni, un jurnal de drum, pe care îl dau la semnat și ștampilat peste tot pe unde trec, un minilaptop cu care țin legătura cu prietenii mei pe Facebook. Mai am apă, suc și de mâncare foarte puțin, deoarece mă opresc pe traseu unde mi se face foamne, și o pelerină de ploaie. Nu am treabă cu canicula, ieri (n.r. – duminică) am plecat din Lugoj. Având în vedere că am trecut în turul lumii prin deșert, prin călduri mult mai mari, sper să rezist”, a declarat Vasile Stoica, înainte de a porni la drum.

Bărbatul spune că a început antrenamentul în urmă cu o lună, menționând că poate parcurge până la 20 de kilometri pe oră și poate călători de dimineața până seara târziu.

Vasile Stoica se va întoarce acasă, la Lugoj, în a doua jumătate a lunii octombrie.

Vasile Stoica va parcurge 11.000 de kilometri până la Capul Nord. De la Timișoara, traseul său se va derula astfel: Ungaria-Slovacia-Polonia-Lituania-Letonia-Estonia-Finlanda-Norvegia-Suedia-Anglia-Belgia-Olanda-Germania-Cehia-Austria-Ungaria-România.

În cadrul călătoriei va cheltui aproximativ 11.000 de euro, bani ce provin din sponsorizări și de la CJ Timiș, respectiv 3.000 de euro.

În anii 1998-1999, bărbatul a făcut turul lumii, parcurgând 36.000 de kilometri.

Vasile Stoica este Cetățean de Onoare al Lugojului și are un record mondial pentru cea mai lungă distanță efectuată cu un fotoliu rulant în 24 de ore. Mai exact, în 2001, Stoica a parcurs 132 de kilometri, într-o zi, în California, la College of the Canyons. El are la activ șase turnee mari în care a parcurs nu mai putin de 70.000 de kilometri în scaunul cu rotile.

Vasile Stoica a fost diagnosticat la naștere cu paraplegie și din această cauză și-a petrecut toată viața în scaunul cu rotile.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Patronii de restaurante, supărați pe clienții care împart o singură porție de mâncare