Prima pagină » Magazin » RAPORT OMS: Românii și echipamentul medical de calitate

RAPORT OMS: Românii și echipamentul medical de calitate

RAPORT OMS: Românii și echipamentul medical de calitate
Românii au acces limitat la echipamente medicale de calitate. Aceasta este concluzia unui raport al organizației Mondiale a Sănătății

Românii au acces limitat la echipamente medicale de calitate. Aceasta este concluzia unui raport al organizației Mondiale a Sănătății. Datele prezentate în raport arată încă o dată că România este la o distanță considerabilă de alte țări din Uniunea Europeană.

Raportul OMS mai arată că nemții, francenzii, italienii și spaniolii au acces la echipamente medicale importante cum ar fi RMN, tomografie computerizată sau radioterapie, fără să se treacă pe o listă de așteptare, așa cum se întâmplă în cazul românilor.

La noi în țară, de exemplu, există un singur aparat de radioterapie, vital în tratarea cancerului, la fiecare milion de locuitori. De partea cealaltă, în Spania există 4 aparate de radioterapie la fiecare million de oameni, în timp ce în Marea Britanie există 6 astfel de aparate pentru fiecare million de posibili pacienți.

„Aceste statistici sunt îngrijorătoare dacă ne gândim la rata ridicată a mortalității cauzată de cancer și alte afecțiuni grave. Noi încercăm să facem o diferență și ne ajutăm clienții oferindu-le cea mai bună îngrijire medicală posibilă, dar și posibilitatea de a detecta orice afecțiune în timp util. O asigurare privată cu acoperire internațională oferă clienților noștri confortul de a ști că pot primi cel mai bun tratament oricând, în orice clinică doresc din Europa și din lume”, a declarat Alida Coman, Coordonator de Marketing și PR, MediHelp International.

România a înregistrat cifre scăzute și la alte echipamente medicale vitale, în raport cu densitatea populației, cum ar fi : RMN (2), Tomografie computerizată (5.49), Tomografie cu emitere de pozitroni (0.05),  Cameră Gamma sau Medicină Nucleară (1.16)

Dintre țările care conduc clasamentul fac parte Germania și Franța, unde densitatea tratamentelor cu radioterapie, de exemplu, este de 7 unități la un milion de locuitori.

Recomandarea video

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Britanicii susțin că România și Danemarca sunt în primejdie. Expert român: „Pericolul real există și se manifestă deja”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cine este și ce avere are Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce înseamnă dacă îți plac sensurile giratorii?