Prima pagină » Știri » Puiul de leu descoperit în luna iulie la Grădina Zoologică din Craiova a murit

Puiul de leu descoperit în luna iulie la Grădina Zoologică din Craiova a murit

Puiul de leu descoperit în luna iulie la Grădina Zoologică din Craiova a murit
Puiul de leu descoperit în luna iulie la Grădina Zoologică din Craiova, după scandalul izbucnit ca urmare a decesului altor patru pui de leu născuți prematur, a murit în urma unor probleme medicale, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Puiul de leu descoperit în luna iulie la Grădina Zoologică din Craiova, după scandalul izbucnit ca urmare a decesului altor patru pui de leu născuți prematur, a murit în urma unor probleme medicale, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit unui comunicat transmis, luni, de Regia Autonomă de Administrare a Domeniului Public și Fondului Locativ (RAADPFL), puiul de leu avea șase luni și a murit în urma unor probleme medicale.

„Animalul avea simptome de tulburări nervoase de tip epileptiform, motiv pentru care s-au luat măsuri medicale pentru restabilirea stării acestuia de sănătate, însă tratamentul administrat nu a dat rezultate, puiul de leu murind. Cadavrul puiului de leu a fost dus la Direcția Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alinetelor Dolj, pentru efectuarea necropsiei, pentru a determina cauzele concrete ale decesului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, rezultatele raportului medical nu au fost deocamdată comunicate.

De asemenea, RAADPFL Craiova solicită sprijinul Federației Grădinilor Zoologice pentru relocarea altor animale aflate la Grădina Zoologică din Craiova, în vederea reabilitării acesteia.

„RAADPFL Craiova a solicitat, prin adresa nr. 9772/31.07.2013, Federației Gradinilor Zoologice și Acvariilor din Romania, sprijinul în vederea relocării mai multor exemplare de animale deținute de Gradina Zoologică din Parcul «Nicolae Romanescu», pentru asigurarea bunăstarii acestora. Până în momentul de fața, încă nu s-a primit niciun răspuns. Totodată, Primăria Craiova a reluat pentru a treia oară procedura de atribuire a contractului având ca obiect reamenajarea Grădinii Zoologice Craiova (Proiect Tehnic plus Execuție), în cadrul programului «Implementarea și Realizarea Proectelor de Investiții în vederea Atingerii Standardelor Necesare Autorizării Grădinilor Zoologice», după ce la primele două licitații nu s-a prezentat nicio firmă”, se mai arată în comunicatul citat.

Conducerea Regiei de Administrare a Domeniului Craiova a declanșat o anchetă, în 20 iunie, în cazul dispariției unor pui de leu de la Grădina Zoologică din Craiova, care s-ar fi născut, cu o zi înainte, în captivitate, dar când mai mulți jurnaliști au mers să vadă și să filmeze puii aceștia dispăruseră.

Jurnaliștii au intrat în posesia unui filmuleț realizat în 19 iunie de o persoană care a asistat la nașterea a trei pui de leu la Grădina Zoologică din Craiova. În filmuleț se vede cum una dintre leoaice își alăptează puii, care par sănătoși și jucăuși. Jurnaliștii care au mers a doua zi să fotografieze și să filmeze puii au constatat, când au ajuns în fața cuștii leilor, că puii dispăruseră.

Conducerea Regiei Autonome de Administrare a Domeniului Public și Fondului Locativ (RAADPFL) Craiova, în subordinea căreia este Grădina Zoologică, a declarat că inițial nu a fost informată că leoaica ar fi gestantă.

În după-amiaza zilei de 20 iunie, cadavrele a doi pui de leu au fost aduse de către un îngrijitor al Grădinii Zoologice la Direcția Sanitar Veterinară Dolj, existând presupunerea că este vorba despre doi dintre puii născuți cu o zi în urmă, care au dispărut între timp.

Ulterior, în dimineața zilei de 21 iunie, cadavrele celorlalți doi pui de leu au fost duse la Direcția Sanitar-Veterinară Dolj de către angajații Grădinii Zoologice din Craiova.

În urma acestui scandal, administratorul Grădinii Zoologice, Ion Cojocaru, și tehnicianul veterinar Ghreorghe Diaconeasa au fost demiși.

În 2 iulie, reprezentanții Direcției Sanitar Veterinare (DSV) Dolj anunțau că cei patru pui de leu de la Grădina Zoologică din Craiova s-au născut înainte de termen și au murit în primele 12 ore de la naștere, pe corpurile acestora nefiind găsite urme de lovituri.

Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, anunța, atunci, într-o conferință de presă, că la Grădina Zoologică din oraș a fost descoperit un pui de leu despre care autoritățile nu fuseseră anunțate.

Puiul de leu a fost ținut într-o cușcă, ascuns de către conducere, și a fost descoperit în urma procesului de predare-primire încheiat după demiterea administratorului Grădinii Zoologice, Ion Cojocaru.

Primarul Craiovei mai spunea că în 15 iulie autorizația de funcționare a Grădinii Zoologice din Craiova încetează și a fost depusă o cerere către Autoritatea Națională Sanitar Veterinară pentru a se prelungi perioada de funcționare cu încă 60 de zile, timp în care vor începe lucrările de reconstrucție.

La Grădina Zoologică din Craiova sunt trei leoaice.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit o galaxie spirală masivă de la începuturile Universului