Prima pagină » Știri externe » Ciuma bubonică a făcut o victimă în Kârgâzstan. Peste 160 de persoane au fost spitalizate

Ciuma bubonică a făcut o victimă în Kârgâzstan. Peste 160 de persoane au fost spitalizate

Ciuma bubonică a făcut o victimă în Kârgâzstan. Peste 160 de persoane au fost spitalizate
Peste 160 de persoane au fost spitalizate în Kârgâzstan după ce un băiat a murit săptămâna trecută de ciumă bubonică, o boală extrem de contagioasă, a anunțat miercuri Ministerul Sănătății din fosta republică sovietică din Asia Centrală, citat de AFP.

Peste 160 de persoane au fost spitalizate în Kârgâzstan după ce un băiat a murit săptămâna trecută de ciumă bubonică, o boală extrem de contagioasă, a anunțat miercuri Ministerul Sănătății din fosta republică sovietică din Asia Centrală, citat de AFP.

„În total, 160 de persoane au intrat în contact” cu băiatul contaminat, Timerbek Isakunov, care a decedat joia trecută în raionul Ak-Suu (est), situat în apropierea Lacului Issyk-Kul, o destinație foarte frecventată de turiști, a anunțat ministerul într-un comunicat.

„Toate aceste persoane se află sub supraveghere medicală” și iau antibiotice, se arată în comunicat, care precizează că starea de sănătate a tuturor pacienților este „satisfăcătoare”.

În plus, alte patru persoane au fost spitalizate cu febră, una din simptomele ciumei, dar acestea nu au avut contact cu băiatul decedat, potrivit Ministerului Sănătății.

Marți, o femeie și doi copii s-au prezentat la spital cu febră și ganglioni umflați la gât și la subraț, un alt simptom al ciumei bubonice, conform unei surse din cadrul Guvernului kârgâz.

Cu toate acestea, Ministerul Sănătății de la Bișkek a dat asigurări, miercuri, că rezultatele preliminare ale analizelor celor trei pacienți au fost „negative”.

Tânărul Isakunov, în vârstă de 15 ani, cioban într-un mic sat de munte situat în apropiere de granița cu China și Kazahstan, a murit joia trecută într-un spital local.

Potrivit Ministerului Sănătății, băiatul a decedat de ciumă bubonică, după ce ar fi fost ciupit de un purice.

Puricii devin adesea purtători de ciumă bubonică după ce ciupesc un șobolan sau un alt rozător infectat și pot transmite boala oamenilor.

Ultimul caz de ciumă bubonică din Kârgâzstan a fost înregistrat în urmă cu 30 de ani.

În secolul al XIV-lea, o epidemie de ciumă bubonică, numită Ciuma Neagră, s-a soldat cu zeci de milioane de victime în Europa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Economia Rusiei se apropie de „zona morții”. Ce arată noile date economice?
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Uitați de păpuși și mașinuțe. Copiii ar trebui să se joace cu teluri și zdrobitoare de cartofi pentru a se dezvolta mai bine
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Ce crede cu adevărat Regele Charles despre președintele Donald Trump?