Prima pagină » Știri politice » Procurorul General îi cere lui Băsescu avizul pentru urmărirea penală a lui Silaghi

Procurorul General îi cere lui Băsescu avizul pentru urmărirea penală a lui Silaghi

Procurorul General îi cere lui Băsescu avizul pentru urmărirea penală a lui Silaghi
Șeful DNA a cerut, vineri, procurorului general să sesizeze președintele cu cererea de începere a urmăririi penale împotriva fostului ministru al Transporturilor Ovidiu Silaghi, în condițiile în care acesta și-a dat demisia din Parlament și avizul nu mai poate fi dat de Camera Deputaților.

Șefa DNA, Laura Codruța Kovesi, i-a cerut astăzi procurorului general al României, Tiberiu Nițu, să sesizeze Administrația Prezidențială cu cererea de începere a urmăririi penale împotriva fostului ministru al Transporturilor, liberalul Ovidiu Silaghi.  Demersurile au fost practic reluate, avându-l ca destinatar final pe președintele Traian Băsescu în condițiile în care a demisionat luni din Camera Deputaților, instituție pe care Parchetul General o sesizase anterior.

UPDATE: În mai puțin de o oră, Procurorul General a acceptat solicitarea DNA și a trimis la Cotroceni cererea de avizare privind începerea urmăririi penale a liberalului.

Demisia lui Silaghi din Parlament, anunțată pe 3 septembrie la Camera Deputaților pentru ca fostul deputat de Satu Mare să ocupe un loc în Parlamentul European, a fost publicată astăzi în Monitorul Oficial.

Pe masa lui Traian Băsescu se află în prezent și cererea procurorilor DIICOT pentru încuviințarea urmăririi penale în cazul fostului ministru PDL al Economiei, Adriean Videanu.

Procurorii sunțin că au indicii privind săvârșirea de către Silaghi a infracțiunii de trafic de influență în formă continuată în perioada în care acesta a fsot ministru, în Guvernul Ponta I.

Potrivit datelor DNA ar fi pretins și primit de la omul de afaceri Nelu Iordache 200.000 de euro ca să nu se rezilieze contractele pe care firma sa, Romstrade, le avea cu CNADNR. De altfel, Iordache, care se află din decembrie în arest, este cel care a povestit procurorilor cum s-a întâlnit cu fostul ministru, chiar la acesta acasă, întrevederea fiind aranjată de un fost șef din cadrul DGIPI, Remus Șpan, care conducea divizia de interceptări.

Silaghi admite că s-a întâlnit cu Nelu Iordache, însă spune că discuțiile au avut loc în contextul campaniei electorale. Mai mult, el recunoaște că îl știe pe Remus Șpan „de la noi din zonă”. „Sigur m-am întâlnit între două trasee în campania electorală. La mine acasă vin mulți oameni în campania electorală”, a susținut Silaghi, într-o intervenție la Realitatea, negând însă că a luat bani de la omul de afaceri.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Vârsta de pensionare crește pentru femei din iulie 2026. Cum se stabilește data exactă și cine este vizat. Anexa completă
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Lidia Buble, imagini spectaculoase din vacanță în Grecia. Apariția seducătoare care a atras atenția fanilor: „Rar mi-a dat să văd așa ceva…”
Digi24
Avertisment în NATO: Rusia pregătește provocări militare în state din estul Europei. Ce țări sunt vizate (The Guardian)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
De ce a oprit Hitler atacul asupra Dunkerque? Explicația unui general german