Prima pagină » Știri » Trei dealeri de droguri, arestați după ce un elev a fost prins fumând hașiș în toaleta școlii

Trei dealeri de droguri, arestați după ce un elev a fost prins fumând hașiș în toaleta școlii

Trei dealeri de droguri, arestați după ce un elev a fost prins fumând hașiș în toaleta școlii
Trei dealeri de droguri au fost arestați preventiv pentru 29 de zile, în urma unui flagrant organizat de polițiștii Brigăzii de Combatere a Crimei Organizate și Antidrog (BCCOA) Brașov, după ce un licean a fost prins de profesori în timp ce fuma hașiș în toaleta școlii.

Trei dealeri de droguri au fost arestați preventiv pentru 29 de zile, în urma unui flagrant organizat de polițiștii Brigăzii de Combatere a Crimei Organizate și Antidrog (BCCOA) Brașov, după ce un licean a fost prins de profesori în timp ce fuma hașiș în toaleta școlii.

Șeful BCCOA Brașov, Gabriel Florescu, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că un elev de 19 ani de la un liceu din centrul Brașovului a fost prins de un profesor în timp ce fuma hașiș în toatela școlii, fiind anunțată Poliția.

Polițiștii s-au mers la liceul respectiv, iar la percheziție au găsit asupra elevului 15 pliculețe de hașiș cu o greutate totală de zece grame, pe care acesta le cumpărase de la un tânăr de 25 de ani.

Elevul a convenit să colaboreze cu organele de anchetă, prin urmare oamenii legii au pregătit un flagrant în urma căruia au fost prinși trei deleri de droguri cu vârste de 19, 25 și 45 de ani, toți din Brașov. Aceștia vindeau drogurile pe stradă, în cartierul Noua din Brașov, aproape de locuințele lor.

În timpul flagrantului, polițiștii l-au prins pe dealerul de 25 de ani, care era de multă vreme în atenția anchetatorilor, în timp ce încerca să îi vândă elevului
30 de grame de hașiș. De asemenea, polițiștii l-au prins și pe intermediarul care pregătea „terenul de vânzare” a drogurilor printre elevi, fiind vorba despre un tânăr în vârstă de 19 ani. În urma extinderii cercetărilor, polițiștii au ajuns și la dealerul principal, în vârstă de 45 de ani, cunoscut cu antecedente penale.

„Au fost făcute trei percheziții la domiciliile suspecților, în urma cărora au fost ridicate 100 de grame de muguri de canabis și circa 90 de grame de hașis, a căror valoare de piață este estimată la 13.000 de lei”, a spus Florescu.

La locuința dealerului principal a fost găsită cea mai mare cantitate de droguri, respectiv 60 de grame de muguri de canabis, 60 de grame de rezină de canabis, 50 de euro și 1.980 de lei – sume de bani care ar proveni din traficul de droguri de risc. Un gram de hașiș era vândut cu 50-70 de lei, iar unul de muguri cu 35-50 de lei, potrivit sursei citate.

Cei trei au fost reținuți, marți, pentru 24 de ore de procurorii DIICOT Brașov, iar miercuri au fost arestați preventiv pentru 29 de zile.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
„Este un tăntălău ajuns în locuri greșite”. Senator USR, atac dur la adresa lui Nicușor Dan
Cancan.ro
Orașul din România în care șoferii sunt amendați cu 5.000 de lei dacă își lasă mașinile murdare pe domeniul public
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ne faceți un bine!” Anca Alexandrescu, reacție după ce a pierdut jumătate dintre telespectatori: „Un măr otrăvit”
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Așa arată Monica Bârlădeanu la 47 de ani! Apariția în costum de baie i-a impresionat pe fani. „Inelul pe care îl tot flutur e...”
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
O nouă boală se răspândește în Europa, de la animale la om. Zeci de cazuri au fost confirmate
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Anunț oficial: Programul Rabla 2026 se lansează în condiții similare cu cele de anul trecut
Descopera.ro
De ce avem 2 plămâni și doar o singură inimă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Telescopul Euclid a descoperit cei mai vechi quasari din Univers