Prima pagină » Știri » Alexandru Arșinel a fost externat de la Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca

Alexandru Arșinel a fost externat de la Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca

Alexandru Arșinel a fost externat de la Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca
Actorul Alexandru Arșinel a declarat că....

Actorul Alexandru Arșinel a declarat, vineri, că a fost externat de la Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal (ICUTR) Cluj-Napoca, unde fusese internat săptămâna trecută, spunând că se simte bine și că așteaptă să urce pe scenă, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Alexandru Arșinel a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX că va continua acasă tratamentul indicat de specialiștii ICUTR.

„Am fost externat miercuri după-amiază, mă simt bine. Sunt acasă, la București, încerc să mă refac cât mai repede, ca să pot să mă duc să joc, urmez tratamentul indicat de medicii de la ICUTR. Mă bucur că m-am întors acasă și aștept să ajung și la casa cealaltă, teatrul, unde mă așteaptă mai multe proiecte”, a spus Arșinel.

Acesta a subliniat că nu a mai fost consultat de medici din străinătate, dar că rezultatele analizelor medicale efectuate le-au fost trimise și acestora.

Actorul Alexandru Arșinel, care la sfârșitul lunii august a fost supus unui transplant renal și externat în 12 septembrie, a revenit în 23 septembrie, la Institutul de Urologie și Transplant Renal din Cluj, pentru a fi supus mai multor investigații medicale, după ce starea de sănătate i s-a deteriorat.

Șeful ICUTR, Mihai Lucan, declara după transplantul efectuat la finalul lunii august, că Alexandru Arșinel este a treia persoană din România în vârstă de peste 70 de ani care a suferit un transplant de rinichi, precizând că donatorul este un tânăr de 23 de ani care s-a spânzurat după ce a pierdut la jocuri de noroc.

Președintele Asociației pentru Solidaritate și Empatie „Claudia Safta”, Emanuel Ungureanu, a depus, în 27 septembrie, la Parchetul Judecătoriei Cluj-Napoca, o plângere penală față de Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal (ICUTR) și Agenția Națională de Transplant (ANT) pentru abuz în serviciu contra intereselor persoanelor. În plângere, Ungureanu cere justiției să lămurească dacă s-au respectat regulile și criteriile de transplant de rinichi în cazul actorului Alexandru Arșinel.

Emanuel Ungureanu vrea ca justiția să stabilească dacă actorul nu a fost favorizat în detrimentul altor persoane care așteaptă un transplant de rinichi.

În momentul în care Ungureanu lansase o scrisoare publică în care cerea explicații șefului Institutului de Urologie și Transplant Renal Cluj, Mihai Lucan, referitoare la scorul imunologic al lui Alexandru Arșinel, în comparație cu al altor pacienți, Lucan a replicat că ordinea în care pacienții sunt supuși transplantului depinde exclusiv de gradul de compatibilitate cu organismul lor și nu are nicio legătură cu alte aspecte.

Managerul Institutului Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj, Dan Sânpetreanu, spunea că afirmațiile din plângerea penală depusă pentru a se stabili dacă s-au respectat criteriile de transplant la Alexandru Arșinel sunt „minciuni”, iar în urma cercetării se va dovedi că institutul este nevinovat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
10 obiceiuri prin care putem încetini îmbătrânirea corpului nostru