Prima pagină » Știri externe » Curtea supremă din SUA analizează o reclamație privind rolul Mercedes în timpul dictaturii din Argentina

Curtea supremă din SUA analizează o reclamație privind rolul Mercedes în timpul dictaturii din Argentina

Curtea supremă din SUA analizează o reclamație privind rolul Mercedes în timpul dictaturii din Argentina
Curtea supremă americană analizează dacă grupul german Daimler trebuie să răspundă în Statele Unite acuzațiilor că divizia Mercedes a fost complice la încălcarea drepturilor omului în Argentina, în timpul dictaturii din perioada 1976-1983, relatează AFP.

Curtea supremă americană analizează dacă grupul german Daimler trebuie să răspundă în Statele Unite acuzațiilor că divizia Mercedes a fost complice la încălcarea drepturilor omului în Argentina, în timpul dictaturii din perioada 1976-1983, relatează AFP.

În acest caz, 22 de reclamanți, 21 de argentinieni și un chilian, foști angajați sau rude ale unor defuncți care au lucrat la uzina Mercedes Benz din Argentina, acuză conducerea companiei că a colaborat cu dictatura argentiniană în timpul „războiului murdar” din 1976-1983 și solicită compensații.

Reclamanții afirmă că responsabili ai Mercedes în Argentina au identificat membri ai rezistenței sau agitatori, i-au denunțat regimului și au permis descinderi violente ale poliției, arestări arbitrare, torturi și dispariții ale unor angajați care au fost probabil executați sumar.

Șeful poliției, responsabil de acele raiduri, a fost ulterior recrutat de Mercedes ca șef de securitate, pentru acoperirea abuzurilor sale, potrivit plângerii în nume colectiv.

Reclamanții invocă două legi americane pentru obținerea de compensații de la Daimler, compania mamă a Mercedes, respectiv legea de protecție a victimelor torturilor și o altă lege, veche de două secole, numită „Alien Tort Statute”, care permite străinilor să deschidă procese în SUA pentru încălcarea, în străinătate, a legislației internaționale.

Este pentru a doua oară într-un an când Curtea supremă judecă responsabilitatea unei companii străine, suspectată de încălcarea legislației internaționale în afara Statelor Unite.

În primăvară, Curtea a dat câștig de cauză grupului petrolier Shell, acuzat de complicitate la încălcarea drepturilor omului în Nigeria, respingând plângerea făcută de 12 reclamanți.

Daimler a obținut câștig de cauză într-o primă instanță, dar a pierdut la o curte de apel din California, unde deține o filială.

Reclamanții spun că Daimler deține în totalitate Mercedes Benz-USA, cu sediul în California, de unde Mercedes comercializează vehicule ale grupului în vestul Statelor Unite.

„Daimler câștigă miliarde de dolari anual din vânzarea de mașini de lux în California”, se arată în documentele depuse de reclamanți.

Curtea de apel din San Francisco a apreciat că tribunalele americane au un mare interes să corecteze abuzurile aduse drepturilor omului, la nivel internațional.

„Când companii ca DaimlerChrysler, numele grupului înainte de vânzarea participației la compania americană Chrysler, colaborează cu dictatori violenți, militari sau organizații teroriste, și joacă un rol oribil în încălcarea drepturilor omului, ele trebuie să dea socoteală”, a declarat Misty Seemans, de la organizația EarthRights International, care a depus o moțiune de susținere a reclamanților argentinieni.

Organizația de apărare a drepturilor omului este îngrjorată de o tendință a Curții supreme de a da câștig de cauză companiilor, 61% dintre decizii fiind favorabile acestora în ultimii cinci ani. Dacă tribunalul va accepta argumentele Daimler, va da multinaționaloer străine un avantaj enorm în fața companiilor noastre, și anume dreptul de a se bucura de toate privilegiile de a face afaceri în SUA cu garanția de a nu fi date în judecată, potrivit EarthRights International.

Guvernul Obama consideră însă că judecarea unor companii străine pentru astfel de fapte ar putea afecta relațiile diplomatice ale Statelor Unite și interesele economice și comerciale ale țării.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Canicula schimbă orașele Europei: patru idei care reduc riscurile pentru populație
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Negocierile de la Cotroceni, în impas. SURSE: „Partidele nu au dat dovadă de flexibilitate în urma discuțiilor de azi”
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Ea a mama soacră din Italia a lui Mihai Mitoșeru: „Când cuscrele se înțeleg suntem și noi fericiți.” Cum o răsfață pe Camelia Mitoșeru?
Digi24
VIDEO Culisele dezbaterilor de la Cotroceni: de ce nu s-au înțeles partidele cu Nicușor Dan (surse)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Cel mai mare producător auto din Europa închide fabrici și concediază 100.000 de oameni