Prima pagină » Magazin » Michelle Pfeiffer: Am făcut parte dintr-o sectă

Michelle Pfeiffer: Am făcut parte dintr-o sectă

Michelle Pfeiffer: Am făcut parte dintr-o sectă
Michelle Pfeiffer a dezvăluit că, la începutul carierei sale de la Hollywood, a făcut parte dintr-o sectă numită "respiraționism" ("Breatharianism"), ai cărei membri cred că oamenii pot trăi fără mâncare și apă, actrița fiind nevoită să urmeze o dietă foarte strictă, conform contactmusic.com.

Michelle Pfeiffer a dezvăluit că, la începutul carierei sale de la Hollywood, a făcut parte dintr-o sectă numită „respiraționism” („Breatharianism”), ai cărei membri cred că oamenii pot trăi fără mâncare și apă, actrița fiind nevoită să urmeze o dietă foarte strictă, conform contactmusic.com.

„Erau obsedați de control. Nu locuiam cu ei (membrii sectei, n.r.), dar mergeam des la întâlniri și îmi spuneau de fiecare dată că trebuia să vin mai des. Trebuia să plătesc de fiecare dată când veneam, ajunsesem secătuită din punct de vedere financiar”, a spus Michelle Pfeiffer, care s-a mutat la vârsta de 20 de ani la Los Angeles.

Actrița și-a dat seama că făcea parte dintr-o sectă în timp ce își ajuta fostul soț, actorul Peter Horton, cu cercetările pentru rolul său dintr-un film despre Biserica Unificării – o sectă fondată de reverendul sud-coreean Sung Myung Moon.

„Stăteam de vorbă cu un fost membru al sectei Moon, care descria manipularea psihologică, și atunci mi-am dat seama”, a declarat Michelle Pfeiffer.

Adepții sectei respiraționiste cred că nu au nevoie de mâncare, hrana necesară organismului fiind oferită de lumina soarelui. Această credință a dus la moartea mai multor persoane și a fost criticată în toată lumea.

Michelle Pfeiffer și-a început cariera cu mici roluri în filme de televiziune, în anii ’70, și a devenit cunoscută pe marile ecrane în filmul „Scarface” (1983), în care a jucat alături de Al Pacino. Printre rolurile notabile pe care le-a realizat se numără cel din „Legături periculoase” (1988), pentru care a fost recompensată cu un premiu BAFTA, cel din „Câmpul dragostei” (1993), pentru care a primit un Urs de Argint, și cel din „Fabuloșii Baker-Boys”, pentru care a fost recompensată cu premii din partea presei străine de la Hollywood, a asociațiilor de critici din New York și Los Angeles, a National Society of Film Critics și a Board of Review. Actrița a fost nominalizată de trei ori la premiile Oscar, pentru rolurile din „Fabuloșii Baker-Boys”, „Legături periculoase” și „Câmpul dragostei”.

Recent, a jucat alături de Robert de Niro în filmul despre mafie „Malavita: o familie criminală” (2013), regizat de Luc Besson, unde interpretează rolul unei femei cu tendințe piromane.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Câte ore pierdem pe săptămână din cauza banilor?