Prima pagină » Știri politice » Kelemen: Trebuie să ne păstrăm reprezentarea în PE; nu ne lăsăm șantajați

Kelemen: Trebuie să ne păstrăm reprezentarea în PE; nu ne lăsăm șantajați

Kelemen: Trebuie să ne păstrăm reprezentarea în PE; nu ne lăsăm șantajați
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, afirmă că scopul Uniunii este să-și păstreze reprezentarea în Parlamentul European, pentru că altfel nimeni nu îi va putea apăra interesele, neexcluzând colaborarea cu alte formațiuni politice, dar precizând că nu va fi oferit loc celor care au abuzat de încrederea UDMR.

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, afirmă că scopul Uniunii este să-și păstreze reprezentarea în Parlamentul European, pentru că altfel nimeni nu îi va putea apăra interesele, neexcluzând colaborarea cu alte formațiuni politice, dar precizând că nu va fi oferit loc celor care au abuzat de încrederea UDMR.

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat sâmbătă, în fața delegaților la ședința Consiliului Reprezentanților Unionali UDMR de la Târgu Mureș, că una dintre cele mai importante sarcini pentru Uniune se referă la alegerile pentru Parlamentul European de anul viitor, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Scopul e să ne păstrăm reprezentarea la PE, iar pentru asta trebuie să repetăm performanțele de până acum. E nevoie de candidați, program, dar și de organizare. Nimeni nu se poate sustrage de la această muncă, nu ne putem permite ca maghiarii din România să rămână fără reprezentare”, a spus Kelemen Hunor, care a adăugat că altfel nimeni nu va putea apăra interesele comunității și ale UDMR.

El a arătat că, deși inițiativa cetățenească europeană pentru apărarea drepturilor comunităților minoritare depusă de UDMR și FUEN, Minority Safe Pack, nu a fost înregistrată de Comisia Europeană, s-a reușit, după doi ani de muncă, crearea unei solidarități a comunităților minoritare „de la Atlantic la Mediterană”, „care va putea deveni o forță pentru viitor”.

Președintele UDMR a precizat că pentru alegerile europarlamentare nu exclude dialogul și colaborarea cu alte formațiuni politice, dar că nu va fi oferit loc celor care „au abuzat de încrederea” Uniunii.

„Clar nu ne lăsăm șantajați, nu oferim loc politicienilor care au abuzat de încrederea noastră. Oferim loc oricărei organizații care nu vrea să ne împartă (dividă – n.r.). Trebuie să ne pregătim pentru aceste alegeri, ca și organizație căreia i-au dat încrederea 89 la sută din maghiarii din România”, a afirmat liderul UDMR.

El a subliniat că reprezentanții UDMR trebuie să caute parteneriate și alianțe, pentru că „aceasta e moștenirea transilvană”, însă nu pot admite „supraordinea”.

„Trebuie să construim zi de zi, cărămidă pe cărămidă, și ne va aparține ce vom dobândi. Avem nevoie de încredere și organizare pe pământul nostru”, a mai spus Kelemen Hunor.

Liderul UDMR s-a referit și la alegerile care vor avea loc anul viitor în Ungaria, arătând că, dacă maghiarii din România au dobândit „un drept”, precum cetățenia ungară, atunci ar trebui să se folosească de el.

Reprezentanții Consiliului Reprezentanților Unionali (CRU) întruniți sâmbătă la sediul Ansamblului Popular „Mureșul” din Târgu Mureș au pe ordinea de zi raportul președintelui UDMR, adoptarea regulamentelor privind desemnarea candidaților la alegerile pentru PE, de funcționare ale Prezidiului Uniunii, Consiliului Permanent UDMR și Consiliului Autonomiei Culturale.

În cadrul ședinței va fi adoptată, totodată, și o hotărâre referitoare la politica educațională și de învățământ a UDMR și vor fi aleși doi noi membri în Comisia Permanentă a CRU.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Două zodii intră într-o perioadă de aur începând cu 21 mai. Se vor afla sub o stea norocoasă, apar oportunități importante și se anunță reușite în plan financiar și sentimental
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Utilizarea medicamentelor pentru slăbit poate avea un dezavantaj surprinzător