Prima pagină » Știri externe » Australia l-a convocat pe ambasadorul Chinei pe tema zonei de apărare aeriană

Australia l-a convocat pe ambasadorul Chinei pe tema zonei de apărare aeriană

Australia l-a convocat pe ambasadorul Chinei pe tema zonei de apărare aeriană
Australia a anunțat marți că l-a convocat pe ambasadorul Chinei, pentru a protesta față de anunțul neașteptat al Beijingului privind crearea unei zone de apărare aeriene chineze deasupra Mării Chinei de Est, relatează AFP.

Australia a anunțat marți că l-a convocat pe ambasadorul Chinei, pentru a protesta față de anunțul neașteptat al Beijingului privind crearea unei zone de apărare aeriene chineze deasupra Mării Chinei de Est, relatează AFP.

„Momentul acestui anunț și modul în care a fost făcut de China nu ajută, având în vedere tensiunile actuale din zonă, și nu vor contribui la stabilitatea regională”, a anunțat ministrul australian de Externe, Julie Bishop.

„Australia și-a exprimat clar opoziția față de orice acțiune coercitivă sau unilaterală care ar viza schimbarea statu-quoului în Marea Chinei de Est”, a adăugat ea.

Decizia de a impune un control aerian asupra unei mari părți a Mării Chinei de Est, anunțată sâmbătă de Beijing, provoacă de două zile proteste din partea Statelor Unite și vecinilor Chinei.

Tokyo a reacționat ferm împotriva acestei decizii, care acoperă Insulele Senkaku, un ahipelag controlat de Japonia, dar revendicat de China sub numele Diaoyu.

Beijingul l-a convocat pe ambasadorul Japoniei în China, iar Tokyo pe ambasadorul Chinei în Japonia. La rândul său, Washingtonul și-a exprimat regretul în legătură cu acest anunț, pe care l-a calificat drept „incendiar”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Economia Rusiei se apropie de „zona morții”. Ce arată noile date economice?
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
Uitați de păpuși și mașinuțe. Copiii ar trebui să se joace cu teluri și zdrobitoare de cartofi pentru a se dezvolta mai bine
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Testele ADAC arată un paradox: impactul la 35 km/h poate fi mai periculos decât la 50 km/h
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Astronomii încearcă să rezolve misterul unei comete care și-a schimbat direcția de rotație