Prima pagină » Știri externe » WSJ: Guvernul polonez vrea să accelereze explorarea resurselor de gaze de șist

WSJ: Guvernul polonez vrea să accelereze explorarea resurselor de gaze de șist

WSJ: Guvernul polonez vrea să accelereze explorarea resurselor de gaze de șist
Guvernul polonez intenționează să accelereze explorarea resurselor de gaze de șist pentru a-și reduce dependența de importurile de gaze naturale din Rusia, în pofida deciziei mai multor companii americane, inclusiv Exxon Mobil, de a se retrage, potrivit Wall Street Journal (WSJ).

Guvernul polonez intenționează să accelereze explorarea resurselor de gaze de șist pentru a-și reduce dependența de importurile de gaze naturale din Rusia, în pofida deciziei mai multor companii americane, inclusiv Exxon Mobil, de a se retrage, potrivit Wall Street Journal (WSJ).

Polonia este una dintre cele mai promițătoare locații din UE în ceea ce privește potențialul resurselor de gaze de șist, însă cele câteva puțuri de explorare săpate până în prezent au produs rezultate neconvingătoare.

Procedeul de extracție a gazelor de șist este unul controversat, care presupune injectarea de chimicale la presiune ridicată pentru fractuarea formațiunilor de rocă de șist. Experții de mediu susțin că procesul industrial poate polua apele subterane și atmosfera.

Franța a interzis exploatarea prin fracturare hidraulică, iar Germania pare decisă să înghețe planurile de exploatare a gazelor de șist după finalizarea negocierilor pentru formarea unei coaliții de guvernare, notează WSJ.

Guvernul polonez a semnalat însă, prin numirea lui Maciej Grabowski la ministerul Mediului, că protecția mediului nu este o prioritate. În declarații anterioare, Grabowski a minimalizat eventualele probleme de mediu care ar putea fi generate de exploatarea șisturilor.

„Este nevoie de pregătirea unei noi legislații în domeniul gazelor de șist în acest an. Protecția mediului este o chestiune deja reglementată, în mare măsură”, a declarat pentru WSJ noul ministru al Mediului, învestit miercuri.

Companiile interesate de gaze de șist în Polonia sunt nemulțumite de întârzierea adoptării unui cadru de reglementare pentru sector, care să permită evaluarea viabilității economice a exploatărilor.

Gigantul american Exxon Mobil a anunțat anul trecut că se retrage din Polonia, renunțând la explorarea de gaze de șist în această țară. Exemplul grupului american a fost urmat și de companii mai mici, respectiv Talisman Energy și Marathon Oil.

Totuși, unele companii au rămas, printre care Chevron și San Leon Energy, care au anunțat că rezultatele inițiale obținute la puțurile de epxlorare sunt încurajatoare. Guvernul polonez a cerut companiilor energetice de stat, inclusiv PGNiG, să continue explorările.

Principalul risc pentru ambițiile Poloniei în domeniul gazelor de șist ar fi o interdicție la nivelul UE a procesului industrial de exploatare prin facturare hidraulică. PGNiG participă intens la acțiuni de lobby împotriva acestei perspective.

Companiile prezente în Polonia speră că noul ministru al mediului va urgenta pregătirea noilor reglementări și va ține cont de sugestiile industriei legate de reducerea birocrației, deduceri fiscale și înlesnirea accesului la date geologice.

„Comunitatea de afaceri din zona gazelor de șist se așteaptă ca ministerul să înțeleagă că este nevoie de soluții diferite față de piețele dezvoltate, precum Norvegia sau Olanda, cărora le-a urmat până acum exemplul. Țări de frotieră, precum Polonia, au nevoie de reglementări diferite”, a declarat Marci Lewenstein, director în cadrul PGNiG, citat de WSJ.

Cea mai mare parte din necesarul de energie al Poloniei este asigurat de cărbune, iar guvernul vrea să utilizeze rezervele de gaze de șist atât pentru a reduce dependența față de importurile de gaze din Rusia, cât și pentru a scădea emisiile poluante și a contribui la atingerea țintelor de mediu ale UE.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Polonia avertizează: Rusia pregătește provocări pe Flancul Estic
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci