Prima pagină » Știri externe » Ce cadou a primit John Kerry din partea lui Iurie Leancă

Ce cadou a primit John Kerry din partea lui Iurie Leancă

Ce cadou a primit John Kerry din partea lui Iurie Leancă
Secretarul de Stat american John Kerry a primit cadou din partea premierului moldovean Iurie Leancă o cutie cu vinuri de colecție, inclusiv o sticlă de vin de peste o jumătate de secol.

Șeful diplomației americane a vizitat beciurile cu vinuri de colecție de la Cricova însoțit de premier. Kerry s-a declarat impresionat de mărimea colecției și de calitatea vinurilor, lăudând în special vinurile roșii. El i-a încurajat pe vinificatorii moldoveni să-și promoveze produsele pentru a se extinde pe noi piețe, promițând ajutorul Statelor Unite în acest context, potrivit unui comunicat al Guvernului.

Kerry a declarat că americanii ar avea ce învăța de la producătorii de vinuri moldoveni, potrivit aceleiași surse.

În finalul vizitei la Cricova, reprezentantul Washingtonului a primit din partea premierului moldovean o cutie din lem de stejar cu motive naționale în care aflau patru sticle reprezentative pentru gama de bază a vinurilor de la Cricova, și anume două sticle de vin roșu de colecție, o sticlă de vin spumant și o sticlă de vin în vârstă de peste o jumătate de secol, precizează Guvernul.

Oficialul american de rang înalt a primit cadou și un compartiment cu peste 500 de sticle de vinuri roșii de calitate, care se vor păstra la Cricova.

Secretarul de Stat a primit un cadou și din partea ministrului moldovean al Agriculturii Vasile Bumacov, și anume o sticlă de trei litri din cel mai bogat vin moldovenesc, din producția nului 2007.

John Kerry a promis în încheierea vizitei la Cricova că, atunci când va avea mai mult timp, va reveni în Republica Moldova. El a semnat în cartea de oaspeți a vinăriei, pe care a numit-o o „comoară ascunsă”, adăugând că a găsit o colecție remarcabilă de vinuri și că vizitarea unui asemenea loc este un privilegiu, potrivit Guvernului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Donald Trump susține că se gândeşte serios să retragă SUA din NATO: „Am știut mereu că e un tigru de hârtie, și Putin știe asta”
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Un studiu arată că substanțele dezinfectante comune sunt mult mai toxice atunci când sunt inhalate