Prima pagină » Știri politice » Ponta: „Avem nevoie de un președinte arbitru. Or, în ultimele zile, Antonescu nu a fost așa. E tot un fel de Băsescu”

Ponta: „Avem nevoie de un președinte arbitru. Or, în ultimele zile, Antonescu nu a fost așa. E tot un fel de Băsescu”

Ponta: „Avem nevoie de un președinte arbitru. Or, în ultimele zile, Antonescu nu a fost așa. E tot un fel de Băsescu
După scandalul legat de TVR și acuzațiile reciproce la operațiunile „Codul Penal" și „Grațierea", Victor Ponta îi sugerează lui Crin Antonescu să-și schimbe atitudinea față de PSD dacă dorește susținere la președinție.

După scandalul legat de TVR și acuzațiile reciproce la operațiunile „Codul Penal” și „Grațierea”, Victor Ponta îi sugerează lui Crin Antonescu să-și schimbe atitudinea față de PSD dacă dorește susținere la președinție.

„În ultima perioadă, domnul Antonescu e tot un fel de Traian Băsescu. E foarte conflictual și se implică în războaie care nu-s treaba unui candidat la președinție. Nu mai vreau președinte jucător. Avem nevoie de un președinte arbitru. Or, în ultimele zile, domnul Antonescu nu a fost așa”, a comentat Ponta într-un interviu la RTV, adăugând că, după decembrie 2014, își dorește „un președinte care să lase orgoliul și țâfna”.

În acest context, liderul PSD le-a transmis liberalilor că este puțin probabilă participarea pe liste comune la europerlamentare, așa cum a propus PNL. „Dacă nu are încredere sau nu-i place de PSD, pe 25 mai vom fi doar adversari politici, fără a fi dușmani. N-a căzut (scenariul, n.red.), dar e foarte greu să faci liste comune, dacă domnul Antonescu are o părere așa de proastă despre PSD. Nu poți să fii pe liste cu cineva despre care ai o părere proastă”, este de părere Ponta.

Un sfert de oră mai târziu, auzind că Antonescu s-a arătat deranjat de comparația cu Băsescu – „Pe Ponta îl obsedează comparația. Nu este bine!” – Ponta a negat că ar fi făcut-o. „L-au dezinformat. Eu nu l-am comparat. Eu am spus doar ce președinte îmi doresc”, a rectificat el.

La un alt post tv, Antonescu nu a exclus însă ca Ponta să îi fie contracandidat în 2014 la prezidențiale. „Lumea nu a început cu USL și nu se termină cu USL. Ar fi o competiție foarte frumoasă și bievenită”, a arătat el, al B1.

Recomandarea video

Mediafax
24 de ore de Cod roșu în Carpații Meridionali și de Curbură. Rafale de 120 km / h
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Marea hidrocentrală Lotru–Ciunget, capodopera energetică ascunsă în Carpați. A fost numită cea mai grandioasă din Europa
Mediafax
Un incident apare din ce în ce mai des în avioanele de pasageri. Ce fac unii călători și cum reacționează personalul
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Care este mâncarea preferată a lui Nicușor Dan. Mirabela Grădinaru: „Nu ajung să ating calitatea sau gustul mâncării din copilărie”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Faptele bune și voluntariatul ne pot încetini îmbătrânirea creierului, indică un studiu