Prima pagină » Știri externe » BBC a spionat e-mailurile angajaților săi de 140 de ori în ultimii cinci ani

BBC a spionat e-mailurile angajaților săi de 140 de ori în ultimii cinci ani

Serviciul de investigații al grupului BBC a spionat e-mailurile angajaților acestei companii, într-o serie de anchete care vizau presupuse activități infracționale, precum agresiuni, fraudă, furt, mită și hărțuire, informează dailymail.co.uk.

Serviciul de investigații al grupului BBC a spionat e-mailurile angajaților acestei companii, într-o serie de anchete care vizau presupuse activități infracționale, precum agresiuni, fraudă, furt, mită și hărțuire, informează dailymail.co.uk.

Cereri de spionare a conturilor de e-mail ale unor angajați ai BBC au fost autorizate, începând din 2009, și pentru alte investigații care vizau folosirea computerului în scopuri abuzive, scurgeri de informații, comunicații premeditat ostile și incidente de securitate.

Radiodifuzorul britanic spune că dovezile adunate „au implicat în general angajați ai grupului, parteneri ai serviciului de investigații sau terțe părți ale căror activități au avut un impact negativ asupra BBC, indiferent dacă acele dovezi au fost obținute pornind de la premizele BBC sau din altă parte”.

În 2013 au fost aprobate 21 de astfel de cereri, un număr în scădere față de anii anteriori – 30 în 2012, 40 în 2011, 24 în 2010 și 25 în 2009.

Salariații monitorizați nu știau că e-mailurile lor erau urmărite, deși BBC spune că angajații săi sunt conștienți de faptul că monitorizarea poate fi efectuată „în circumstanțe excepționale”.

Cifrele pentru 2012 au fost date publicității după depunerea la începutul acestui an a unei cereri în baza legii Freedom of Information Act (FOI) și arată că patru cereri de monitorizare au fost făcute din cauza unei presupuse scurgeri de informații.

Opt cereri au vizat utilizarea computerului în scopuri abuzive, șase cereri au vizat acuzația de fraudă, una a vizat o acuzație de hărțuire, una pentru o acuzație de mită, două pentru comunicații premeditat ostile, două pentru furt și una pentru o anchetă polițienească.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un deținut reclamă la CCR o „anomalie” în Codul de Procedură Penală: „Legea îmi prelungește ILEGAL detenția”
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
CRITICI DURE lansate de Kelemen Hunor: Guvernul e varză, Parlamentul e varză, trebuie să avem o instituție în picioare
Click
Sara, fiica lui Brigitte Pastramă, s-a mutat cu iubitul ei la doar 18 ani. Cum a reacționat vedeta: „Copii mari, probleme mari”
Digi24
Cadavrele administrative ale statului: companii fără activitate, fără angajați și cu sedii fictive
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia a deschis comenzile pentru noul Sandero Stepway Hybrid 155. Cât costă în România
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu se bea cafea?