Prima pagină » Știri externe » BBC a spionat e-mailurile angajaților săi de 140 de ori în ultimii cinci ani

BBC a spionat e-mailurile angajaților săi de 140 de ori în ultimii cinci ani

Serviciul de investigații al grupului BBC a spionat e-mailurile angajaților acestei companii, într-o serie de anchete care vizau presupuse activități infracționale, precum agresiuni, fraudă, furt, mită și hărțuire, informează dailymail.co.uk.

Serviciul de investigații al grupului BBC a spionat e-mailurile angajaților acestei companii, într-o serie de anchete care vizau presupuse activități infracționale, precum agresiuni, fraudă, furt, mită și hărțuire, informează dailymail.co.uk.

Cereri de spionare a conturilor de e-mail ale unor angajați ai BBC au fost autorizate, începând din 2009, și pentru alte investigații care vizau folosirea computerului în scopuri abuzive, scurgeri de informații, comunicații premeditat ostile și incidente de securitate.

Radiodifuzorul britanic spune că dovezile adunate „au implicat în general angajați ai grupului, parteneri ai serviciului de investigații sau terțe părți ale căror activități au avut un impact negativ asupra BBC, indiferent dacă acele dovezi au fost obținute pornind de la premizele BBC sau din altă parte”.

În 2013 au fost aprobate 21 de astfel de cereri, un număr în scădere față de anii anteriori – 30 în 2012, 40 în 2011, 24 în 2010 și 25 în 2009.

Salariații monitorizați nu știau că e-mailurile lor erau urmărite, deși BBC spune că angajații săi sunt conștienți de faptul că monitorizarea poate fi efectuată „în circumstanțe excepționale”.

Cifrele pentru 2012 au fost date publicității după depunerea la începutul acestui an a unei cereri în baza legii Freedom of Information Act (FOI) și arată că patru cereri de monitorizare au fost făcute din cauza unei presupuse scurgeri de informații.

Opt cereri au vizat utilizarea computerului în scopuri abuzive, șase cereri au vizat acuzația de fraudă, una a vizat o acuzație de hărțuire, una pentru o acuzație de mită, două pentru comunicații premeditat ostile, două pentru furt și una pentru o anchetă polițienească.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Două zodii intră într-o perioadă de aur începând cu 21 mai. Se vor afla sub o stea norocoasă, apar oportunități importante și se anunță reușite în plan financiar și sentimental
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Utilizarea medicamentelor pentru slăbit poate avea un dezavantaj surprinzător