Prima pagină » Știri » TOP 5 ȘTIRI. Cele mai importante știri de marți, 14 ianuarie

TOP 5 ȘTIRI. Cele mai importante știri de marți, 14 ianuarie

TOP 5 ȘTIRI. Cele mai importante știri de marți, 14 ianuarie
ȘTIRI, ȘTIRILE ZILEI 14 IANUARIE ȘTIRI GÂNDUL.INFO, TOP ȘTIRI

Știri de interes public sau știri care au stârnit interesul publicului: la finalul fiecărei zile, editorii gândul vă propun TOP 5 ȘTIRI, o oglindă a știrilor de peste zi.

1. La trei zile de la vizita Victoriei Nuland în România, președintele Traian Băsescu a ieșit public pentru a „traduce” mesajul transmis de emisarul lui Obama în România. În formulare prezidențială: România se află pe marginea prăpastiei, riscă să fie izolată, partenerii săi punând sub semnul întrebării statul de drept, șubrezit de actuala majoritate USL în frunte cu Victor Ponta și Crin Antonescu, prin atacurile susținute la adresa justiției.

2. Premierul Victor Ponta a declarat că a discutat cu președintele PE, Martin Schulz, pentru a lămuri situația declanșată de declarațiile lui Elmar Brok și că din discuție a înțeles că acesta nu se referea la amprentarea tuturor românilor, astfel că și reacția sa a fost nefericită.

3. Conturile liceului teoretic cu predare în limba română Lucian Blaga de la Tiraspol au fost blocate, a anunțat luni directorul instituției. Drept urmare, Traian Băsescu cere misiunii OSCE în R.Moldova să intervină pentru accesul elevilor la predare în română.

4. Agenția Europeană a Medicamentului recomandă retragerea a două medicamente comercializate în România

5. A fost lansată o nouă bancnotă de 10 euro, care va intra în circulație pe 23 septembrie 2014 și care va fi mai greu de contrafăcut, datorită tehnologiilor folosite pentru realizarea ei, și va fi mai durabilă. Cum arată.

ȘTIRI – ULTIMELE ȘTIRI și ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ, pe GÂNDUL.INFO

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Hortensia Papadat-Bengescu, tânăra educată la pension care a îngrijit mai apoi în gară soldaţii răniţi. Ulterior a devenit una dintre cele mai mari scriitoare