Prima pagină » Știri » Un nou adăpost de câini la Bragadiru, deschis publicului de săptămâna viitoare

Un nou adăpost de câini la Bragadiru, deschis publicului de săptămâna viitoare

Un nou adăpost de câini la Bragadiru, deschis publicului de săptămâna viitoare
Municipalitatea are un nou adăpost pentru câinii fără stăpân, în Bragadiru, cu o capacitate de 1.600 de locuri, în prezent fiind acolo 480 de animale, iar cei care doresc să adopte o vor putea face de săptămâna viitoare.

Municipalitatea are un nou adăpost pentru câinii fără stăpân, în Bragadiru, cu o capacitate de 1.600 de locuri, în prezent fiind acolo 480 de animale, iar cei care doresc să adopte o vor putea face de săptămâna viitoare.

Adăpostul a fost realizat pe terenul fostelor ferme de porci ale Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), care au fost igienizate și racordate la utilități.

„Prin colaborarea cu Administrația Națională a Penitenciarelor, municipalitatea are un nou adăpost în Bragadiru, care în prezent are 1.600 de locuri, atât în interior, cât și în exterior, și o posibilitate de extindere a capacității de până la 2.500 de locuri”, a declarat, joi, coordonatorul Autorității pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) din cadrul municipalității, Răzvan Băncescu.

Potrivit lui Băncescu, la Bragadiru au fost duși deocamdată 480 de câini, dintre cei care au fost ținuți în cele două adăposturi din București (Pallady și Mihăilești), câini care au fost văzuți „de câteva sute de ori în lunile august-decembrie”.

În zilele următoare vor fi duși acolo încă 160 de câini.

Potrivit coordonatorului ASPA, deși adăpostul are toate avizele necesare funcționării, încă nu și-a dobândit „statutul de adăpost public”, dar de săptămâna viitoare va avea un program zilnic de vizitare, dar și de adopție, cel mai probabil același ca în celelalte două adăposturi ale municipalității.

În prezent lucrează acolo nouă deținuți, închiși în regim deschis, numărul acestora putând fi de maxim 25, conform contractelor încheiate cu Primăria Capitalei, a spus directorul Direcției de reintegrare socială din ANP, Ioana Morar .

Pentru adăpostul de la Bragadiru, Primăria Capitalei a încheiat un contract de închiriere, dobândit în urma unei licitații publice, pentru care plătește 3.900 de euro fără TVA pe lună, respectiv 1,1 euro pe metru pătrat pentru cei aproximativ 3.600 de metri pătrați închiriați.

Totodată, deținuții vor primi salariul minim pe economie, urmând să le revină efectiv 40 la sută din suma încasată, 60 la sută revenind ANP, conform prevederilor legale privind prestarea de servicii de către persoanele private de liberate.

„Este vorba de un proiect care continuă, într-o variantă adaptată, un proiect pilot efectuat în 2005 la penitenciarele din Jilava și Satu Mare și care permite implicarea persoanelor deținute cu drept de muncă în acitivități de presătir servicii”, a mai spus Ioana Morar.

Începând din septembrie 2013 și până în prezent, au fost strânși de pe străzile Capitalei aproximativ 6.000 de câini, peste 5.200 dintre aceștia fiind dați în adopție, a mai spus, joi, coordonatorul de proiect al ASPA.

În ceea ce privește capacitatea adăposturilor din București, Băncescu a precizat că în Mihăilești sunt 400 de locuri, în perioada de iarnă, la interior, fiind în prezent cazate 640 de animale, iar la Pallady sunt 350 de câini, în cele 200 de locuri.

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, declara, în 30 septembrie 2013, că municipalitatea va aduna cel puțin 80 la sută dintre maidanezi și va reduce cu 90 la sută numărul oamenilor mușcați de aceștia, în 18 luni.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție, șoferi! Din 25 august, rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație
Digi24
Peste 100 de oameni au participat la dezvelirea bustului generalului decedat Radu Theodoru, fost suspect într-un dosar de trădare
Cancan.ro
TOP 47 | Clasamentul pensiilor, în funcție de județ. În ce oraș sunt cei mai bogați pensionari din România în 2026
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în bikini roz de ziua ei! Apariție hot a campioanei la 31 de ani
Adevarul
Profesorul de istorie urmărit de 1,4 milioane de oameni explică de ce războiul SUA-Iran continuă: „Iranul nu trebuie să câștige”
Mediafax
Fost ministru al Sănătății, avertisment dur: Legea salarizării poate declanșa o nouă grevă în toamnă
Click
Cine este Ema Viziru și cu ce se ocupă. Soția lui Lucian Viziru, concurentă la „MasterChef”
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
Seceta continuă! Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ploile în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cea mai bogată familie din lume?