Prima pagină » Magazin » Secretul unei căsnicii fericite: „Te iubesc” spus de 10 ori pe săptămână și 3 ieșiri lunare în oraș

Secretul unei căsnicii fericite: „Te iubesc” spus de 10 ori pe săptămână și 3 ieșiri lunare în oraș

Secretul unei căsnicii fericite:
Care este secretul unei căsătorii fericite

Partenerii de viață care doresc să aibă o căsnicie reușită trebuie să se sărute și să își spună „Te iubesc” de 10 ori pe săptămână și să iasă împreună în oraș de cel puțin trei ori pe lună, potrivit unui studiu american, informează dailymail.co.uk.

Potrivit acestui studiu, realizat pe un eșantion reprezentativ de 1.000 de cupluri căsătorite din Statele Unite, trei surprize de natură romantică în fiecare lună și 10 conversații profunde care să abordeze teme de mare însemnătate contribuie la rândul lor la o relație de cuplu armonioasă.

Existența a trei pasiuni comune pentru cei doi parteneri și două vacanțe pe an petrecute împreună reprezintă alte două cerințe obligatorii pentru a avea o relație romantică fericită.

Același studiu a relevat faptul că mulți americani sunt de părere că secretul unei căsnicii perfecte constă în trei elemente principale: acceptarea defectelor partenerului, încrederea reciprocă și capacitatea de a spune „îmi pare rău”.

Petrecerea timpului liber alături de persoana iubită, relații de prietenie excelente între parteneri, atât la bine, cât și la rău, și participarea celor doi parteneri la evenimente amuzante reprezintă alte soluții pentru o relație maritală perfectă.

Potrivit aceluiași studiu, în cadrul unei relații perfecte, cuplurile fac sex de trei ori pe săptămână și se îmbrățișează de șapte ori în același interval de timp.

Chiar și trei dispute verbale pe lună se află pe lista secretelor pentru o căsnicie fericită.

Același studiu a dezvăluit, totodată, că peste 50% dintre respondenți erau buni prieteni cu partenerul de viață actual înainte de a începe o relație de cuplu cu acesta și că aceștia au trăit în concubinaj și au așteptat, în medie, puțin peste trei ani înainte de a se căsători.

Printre celelalte secrete ale căsniciei fericite se numără capacitatea de a fi amabil cu partenerul, abilitatea de a face compromisuri și conștientizarea momentului în care partenerul are nevoie de mai mult spațiu în acea relație.

Studiul a reliefat, de asemenea, faptul că 92% dintre americani se consideră fericiți în căsniciile lor.

Însă, pentru americanii care nu sunt fericiți în căsnicie, aproape un sfert au spus că acest lucru a fost cauzat de faptul că cei doi parteneri au evoluat în moduri diferite, iar 17 procente dintre ei au dat vina pe problemele financiare.

Lipsa intereselor comune, petrecerea unor intervale scurte de timp împreună și aventurile cu alte persoane se numără printre motivele invocate de americanii nefericiți în căsnicie.

Studiul a fost realizat de compania online de cercetări de marketing OnePoll.com în perioada 30 ianuarie – 9 februarie.

Recomandarea video

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce riscă Ungaria să returneze 10 miliarde de euro către Comisia Europeană?