Prima pagină » Știri externe » Banca Mondială intenționează să acorde Ucrainei un ajutor de trei miliarde de dolari

Banca Mondială intenționează să acorde Ucrainei un ajutor de trei miliarde de dolari

Banca Mondială intenționează să acorde Ucrainei un ajutor de trei miliarde de dolari
Conform Băncii Mondiale, Ucraina se confruntă cu numeroase "provocări majore" care necesită acțiuni "urgente" și pe termen lung.

Banca Mondială (BM) a anunțat luni că este pregătită să acorde în acest an un ajutor de „până la trei miliarde de dolari” pentru Ucraina, o țară afectată de probleme financiare grave și o criză politică profundă, relatează AFP.

„Banca Mondială a primit o cerere de ajutor din partea Guvernului interimar ucrainean și este pregătită să vină în ajutorarea poporului ucrainean”, a anunțat instituția într-un comunicat, fără să precizeze forma pe care o va lua acest ajutor.
Banca Mondială a precizat doar că valoarea ajutorului ar putea atinge „până la trei miliarde de dolari”.

Instalate la putere la sfârșitul lunii februarie după destituirea lui Viktor Ianukovici, noile autorități de la Kiev au cerut asistență financiară de la Fondul Monetar Internațional (FMI) și așteaptă „cel puțin” 15 miliarde de dolari.

Conform Băncii Mondiale, Ucraina se confruntă cu numeroase „provocări majore” care necesită acțiuni „urgente” și pe termen lung.

„Vrem să ajutăm guvernul să implementeze reformele care sunt necesare de urgență pentru readucerea economiei pe o traiectorie sustenabilă”, a declarat președintele BM, Jim Yong Kim, citat într-un comunicat.

Potrivit Băncii Mondiale, un eventual program de asistență pentru Ucraina, care va trebui aprobat de statele membre ale instituției, va trebui să permită restabilirea stabilității economice, să atace „în profunzime” corupția și să reformeze sectorul energetic, unul dintre domeniile care întâmpină divergențe în negocierile dintre Kiev și FMI.

În contextul crizei din Crimeea, Rusia a anunțat luni că le va face „propuneri” occidentalilor, pentru „readucerea situației în cadrul dreptului internațional”, în timp ce Kievul acuză Moscova „de agresiune”.

Gaidau Ion, [email protected]

Recomandarea video

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron