Prima pagină » Știri politice » Planul lui Băsescu pentru exploatarea gazelor de șist fără scandal: „Comunitățile să primească un procent”

Planul lui Băsescu pentru exploatarea gazelor de șist fără scandal: „Comunitățile să primească un procent”

Planul lui Băsescu pentru exploatarea gazelor de șist fără scandal:
După întâlnirile cu reprezentanții Chevron și ExxonMobil președintele Băsescu spune că cele două companii intenționează să meargă până la capăt atât cu explorarea cât și cu exploatarea gazelor.

După întâlnirile de săptămâna trecută cu reprezentanții Chevron și ExxonMobil președintele Traian Băsescu spune că cele două companii intenționează să meargă până la capăt atât cu explorarea, cât și cu exploatarea gazelor. „Ambele companii sunt determinate să valorifice licențele pe care le-au primit de la statul român. Este un lucru bun”, a spus Băsescu într-un interviu la Adevărul Live.

Problema discutată la Cotroceni cu șefii celor două companii a fost impactul asupra populației și reticența unora dintre comunitățile locale după recentul conflict al locuitorilor din Vaslui cu Chevron. „Trebuie să găsim formule pentru a clarifica relația populație – gaze de șist”, a admis președintela, avansând și o variantă. Planul lui Băsescu: împărțirea profitului cu comunitatea, dar nu în faza de explorare, ci doar în cea de exploatare a gazelor. „Poate trebuie să găsim formula în care comunitățile pe teritoriul cărora se produce exploatarea, nu prospecțiunile, să fie și ele beneficiare ale unui procent din vânzarea gazelor. Nu văd nimic rău în asta”, a arătat Băsescu.

În opinia președintelui, deși dependența energetică este redusă, „România nu poate privi numai la ea”. „România poate foarte bine să își ducă viața. Închide producția de îngrășăminte la un combinat sau două și rezolvă problema. Dacă ne luăm după consumul de anul trecut, România are o capacitate energetică mai mare decât propriile nevoi. Dar dacă vrem să dăm o șansă Republicii Moldova, trebuie să-i sustituim nevoile cu gaze și energie din România. Zona este ideală pentru a substitui nevoia. Nu ne putem amăgi că am tras o conductă și livrăm jumătate de miliard de metri cubi. Trebuie să furnizăm 3-4 miliarde pe an”, a fost argumentul său.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Motorina, mai scumpă pe drumul spre mare: șoferii plătesc mai mult pe Autostrada Soarelui decât în alte orașe din țară
Digi24
Haos pe Aeroportul Otopeni la revenirea Dianei Șoșoacă în țară, după ce Parlamentul European i-a ridicat imunitatea
Cancan.ro
Întoarsă acasă de la Survivor, războinica Bianca a primit vestea cu ochii în lacrimi: 'Are cancer'
Prosport.ro
Raluca Zenga a atras toate privirile cu apariția ei. La 44 de ani, arată spectaculos: „Superbă!”
Adevarul
Cât de pregătită este România pentru o nouă criză mondială. „Va fi mult mai periculoasă decât cea din 2008”
Mediafax
Tentativă de asasinat asupra prințeselor Amalia și Alexia, dejucată în Olanda
Click
Mihaela Rădulescu, foc și pară pe părinții lui Felix Baumgartner. Refuză să-i dea ultimul cadou pe care vedeta l-a primit de la el
Digi24
Rusia va extrăda în România unul dintre cei mai căutați infractori, aflat pe lista Most Wanted. Cine este Vasile Rodideal
Cancan.ro
Se întoarce iarna în România. Meteorologii Accuweather anunță ninsori ca în mijlocul iernii
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Daniela Crudu de când s-a retras din tv. Cum arată acum fosta asistentă tv! Fanii au rămas uimiți: „Și când te gândești ce frumoasă a fost Cruduța”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cârlig de remorcă neomologat: Cât e amenda în 2026 și ce trebuie să faci ca să intri în legalitate
Descopera.ro
Surpriză! Cum ne ajută berea sănătatea?
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
O hartă 3D masivă cu 47 de milioane de galaxii ar putea descifra secretul energiei întunecate