Prima pagină » Magazin » Lungmetraje și dezbateri despre Primul Război Mondial, la Zilele Filmului Franco-German, în Capitală

Lungmetraje și dezbateri despre Primul Război Mondial, la Zilele Filmului Franco-German, în Capitală

Lungmetraje și dezbateri despre Primul Război Mondial, la Zilele Filmului Franco-German, în Capitală
Zilele Filmului Franco-German se desfășoară la București în perioada 10-13 aprilie.

O serie de filme istorice și contemporane, dezbateri și seri de lectură sunt câteva dintre evenimentele organizate la Zilele Filmului Franco-German, desfășurate cu ocazia comemorării centenarului Primului Război Mondial, de joi până duminică, în Capitală.

Potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX, cu ocazia comemorării centenarului declanșării Primului Război Mondial, Institutul Francez din România și Institutul Goethe, în parteneriat cu Cinemateca din București, au decis să abordeze împreună acest subiect printr-o serie de filme și dezbateri ce au în vedere consecințele umane, sociale și socio-politice ale acestui conflict.

Află mai multe știri din lumea filmului pe pagina de Facebook „I like to movie-movie”.

Astfel, joi, la Cinema Elvira Popescu, are loc lansarea evenimentului, în prezența ambasadorului Franței în România, Philippe Gustin, și a ambasadorul Republicii Federale Germania în România, Werner Hans Lauk.

Evenimentul va fi deschis de Werner Hans Lauk și de Christophe Pomez, director adjunct al Institutului Francez, la ora 18.00, cu o masă rotundă moderată de jurnalistul Luca Niculescu, pe tema „1914 – 2014: Identitate-Națiune-Europa”. La dezbatere participă Bogdan Murgescu (România), Georg Vobruba (Germania) și Jean-Noël Grandhomme (Franța).

Dezbaterea va fi urmată de un cocktail pe terasa Institutul Francez, iar, de la ora 19.45, Philippe Gustin va decerna premiul concursului de eseuri pe tema centenarului Primului Război Mondial, care s-a adresat studenților români francofoni de nivel de master și doctorat.

Seara va continua cu deschiderea oficială a Zilelor Filmului Franco-German „1914-2014 – Iluzie și Teroare – Primul Război Mondial”.

Primul lungmetraj care va rula la Zilele Filmului Franco-German este „Pădurea spânzuraților”, de Liviu Ciulei.

Recomandarea video

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Finlanda sub asediu și temerile României lui Carol al II-lea