Prima pagină » Magazin » Caravana Metropolis – „Cinema în aer liber” ajunge la Brașov. Când puteți vedea „Her”, în regia lui Spike Jonze. VIDEO

Caravana Metropolis – „Cinema în aer liber” ajunge la Brașov. Când puteți vedea „Her”, în regia lui Spike Jonze. VIDEO

Caravana Metropolis -
Caravana Metropolis - "Cinema în aer liber" ajunge marti la Brașov. Din programul proiectiilor fac parte "Her" și "The Grand Hotel Budapest"

După primul popas făcut la Târgu Mureș, Caravana Metropolis – „Cinema în aer liber” ajunge marți, 10 iunie, la Brașov. Până la finele săptămânii șase filme vor fi proiectate pe un ecran gonflabil de 120 de metri pătrați, ce va fi amplasat în Piața Sfatului.

În prima seară, de la ora 21:30, publicul va avea ocazia să vadă producția „#Selfie„, regizată de Cristina Iacob. Lungmetrajul a fost inclus recent în selecția oficială a „Let’s CEE Film Festival” din Austria.

Miercuri, 11 iunie, de la aceeași oră, va fi proiectat filmul „The Deep„/„Adâncul„. Producția regizată de Baltasar Kormákur are la bază o poveste reală. Este vorba despre un accident petrecut în anul 1984, în mările Islandei, când barca unui pescar s-a scufundat, iar acesta a fost nevoit să înoate kilometri întregi până la mal. Pelicula a fost nominalizată la European Film Awards în 2013 și a obținut alte 11 trofee la EDDA Awards Islanda.

Programul continuă joi, 12 iunie, cu „Her„/„Ea„, o producție extrem de apreciată, care anul trecut a obținut premiul Oscar și un Glob de Aur pentru „Cel mai bun scenariu original”. Regizat de Spike Jonze, filmul îi are ca protagoniști pe Joaquin Phoenix și Scarlett Johanson.

Kon-Tiki„, regizat de Joachim Rønning și Espen Sandberg, va fi prezentat la Brașov vinei, 13 iunie, de la ora 21:30. Producția a fost nominalizată la premiile oferite de Academia Americană de Film la categoria „Cel mai bun film străin”, dar și la European Film Awards în anul 2013.

Cel mai recent film al regizorului Wes Anderson, „The Grand Hotel Budapest” va fi proiectat sâmbătă, 14 iunie, de la aceeași oră. Pelicula ce-i are în distribuție pe Ralph Fiennes, Edward Norton și Mathieu Amalric a fost recompensată cu Ursul de Argint la Festivalul Internațional de Film de la Berlin.

Popasul Caravenei Metropolis se încheie duminică seara, când publicul din Brașov este invitat să vadă filmul „La cage dorée„/„Colivia aurită„. Distinsă cu Premiul Publicului la European Film Award, producția este regizată de Ruben Alves și îi are în rolurile principale pe Rita Blanco, Joaquim de Almeida și Roland Giraud.

Prețul biletelor pentru proiecțiile de la Brașov este de 10 lei pentru adulți și 5 lei pentru copii, elevi și studenți. Abonamentele pentru adulți, valabile pentru cele șase zile, costă 30 de lei, în vreme ce pentru elevi sau studenți prețul acestora este de 15 lei.

Mai multe detalii sunt disponibile aici.

Următoarele orașe în care Caravana va ajunge sunt Hunedoara, Iași, Piatra Neamț, Craiova, Sibiu, Timișoara, Constanța și București.

Află mai multe știri din lumea filmului pe pagina de Facebook „I like to movie-movie”.

Caravana „Cinema în aer liber” este organizată de Asociația Culturală Metropolis. Înființată de producătorul Daniel Mitulescu, aceasta are ca scop principal realizarea de evenimente non-profit de educare a publicului tânăr, precum Festivalul Internațional de Film pentru Copii „KINOdiseea”, la care au participat la cele cinci ediții de până acum peste 40.000 de persoane, și Festivalul internațional de muzică și cultură „Balkanik”, care a avut un public de peste 12.000 de persoane la cele trei ediții.

Recomandarea video

Mediafax
Liana Arsenie, președinta CAB: „N-aș spune că materialul Recorder este unul de presă”
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Românul care a câștigat 10 milioane de euro la LOTO, sufocat de datorii! Și-a 'vândut' și părinții la cămătari!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
„Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai
Mediafax
Mai mult de două treimi dintre europeni simt că țara lor este amenințată. Majoritatea cer o UE mai bine apărată
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Aliații NATO nu mai consideră că SUA contribuie la descurajarea inamicilor. „Cei mai sceptici” membri, conform unui sondaj Politico
Cancan.ro
Meko și Dorian Popa l-ar fi tocmit pe 'Măcelarul lui Bebino' să-l aranjeze pe Alex Bodi. Au pus preț pe capul musculosului
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face și cum arată acum Mirela Stoian, cea care a interpretat-o pe Lila, în „Vacanța Mare”. Actrița a intrat într-un con de umbră de ani buni
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Video / Primele imagini cu mașina care a ars ca o torță. O femeie a murit, șoferul în stare gravă
Descopera.ro
Cum arată ultima suflare a unei stele aflate pe moarte?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că viața nu ar fi apărut pe Pământ cum credeam până acum