Prima pagină » Știri externe » Statele Unite cer Serbiei să se ralieze „partenerilor europeni” în problema ucraineană, însă Rusia a fost mereu mai aproape de Belgrad

Statele Unite cer Serbiei să se ralieze „partenerilor europeni” în problema ucraineană, însă Rusia a fost mereu mai aproape de Belgrad

Statele Unite cer Serbiei să se ralieze
Statele Unite cer Serbiei să se ralieze clar "partenerilor europeni" în contextul crizei din Ucraina, conform unei scrisori trimise premierului sârb Aleksandr Vucici înainte de vizita la Belgrad a ministrului rus de Externe, Serghei Lavrov, informează AFP.

„Criza din Ucraina nu face decât să consolideze susținerea noastră pentru Europa. (…) Mizez pe spiritul dumneavoastră de lider pentru a fi sigur că Serbia va fi de partea partenerilor europeni în afirmarea principiilor internaționale”, se arată în scrisoarea trimisă Belgradului de vicepreședintele SUA, Joseph Biden.

Luni, ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, începe o vizită oficială la Belgrad.

Joe Biden a subliniat că Serbia „depune eforturi pentru obținerea drepturilor și privilegiilor pe care le aduce aderarea la Uniunea Europeană”, reamintind că Belgradul va deține președinția Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa în 2015.

De la intensificarea crizei în Ucraina, în noiembrie 2013, Serbia, candidat la integrarea europeană, oscilează între îndeplinirea criteriilor solicitate de Bruxelles și menținerea relațiilor bune cu Rusia, notează AFP.

Rusia a susținut Belgradul în numeroase dosare internaționale sensibile, inclusiv în problema Kosovo, Moscova refuzând să recunoască independența fostei provincii sârbe.

Lavrov, așteptat la Belgrad pentru o vizită de două zile, va discuta cu ministrul sârb de Externe, Ivița Dacici, despre poziția Serbiei față de criza din Ucraina. La nivel formal, Serbia a anunțat că are o poziție neutră față de criza ucraineană.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump anunță că Iranul vrea să negocieze
Digi24
Pe ce dată trebuia să aibă loc atacul comun SUA-Israel împotriva Iranului și de ce s-a răzgândit Trump
Cancan.ro
5 zile la rând de ninsoare în aceste orașe din România, începând de marti, 10 martie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Ideologul Kremlinului, Aleksandr Dughin, e îngrijorat pentru soarta lui Putin: „Va fi următorul după Khamenei”
Mediafax
Care a fost relația dintre Ali Khamenei și Nicolae Ceaușescu? Cei doi lideri s-au vizitat
Click
Vedete prinse în haosul din Dubai. Ce au povestit Georgiana Lobonț, Iustina Loghin și Liviu Vârciu: „Vreau acasă! România te iubesc”
Digi24
Țările în care se mută superbogații lumii. Unele destinații sunt surprinzătoare
Cancan.ro
BREAKING! E știrea momentului în lumea întreagă. A fost ELIMINAT în timpul bombardamentului
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Arsenie Todiraș la 20 de ani de la destrămarea trupei „O-Zone”. Cu ce se ocupă la 42 de ani! E total schimbat față de Dan Bălan
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Poze spion cu prototipul „fantomă” la Pitești! Să fie viitoarea Dacia C-Neo?
Descopera.ro
Povestea exploratorului care a abandonat totul pentru Antarctica
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
De ce o despărțire doare „fizic”: ce se întâmplă în creier când suntem respinși?