Prima pagină » Știri politice » Tăriceanu îl atacă pe Băsescu: „Corupția stă bine mersi în familia sa”

Tăriceanu îl atacă pe Băsescu: „Corupția stă bine mersi în familia sa”

Tăriceanu îl atacă pe Băsescu:
Atac grav la adresa lui Traian Băsescu

După ce Parlamentul a adoptat o declarație politică prin care i se cere demisia lui Traian Băsescu, președintele Senatului,  Călin Popescu Tăriceanu, l-a acuzat pe șeful statului că „în familia sa corupția stă bine mersi”.

„Această atitudine reliefează în fond o stare de fapt inacceptabilă legată de pierderea prestigiului instituției prezidențiale, de onorabilitate și pierderea legitimității în condițiile în care președintele, împreună cu familia lui, este legat indisolubil de un grav scandal de corupție alături de grupuri de crimă organizată. În ciuda dezbaterilor privind lupta împotriva corupției aflăm că de fapt corupția stă bine mersi în familia președintelui fără ca el să acționeze în vreun fel”, a declarat Tăriceanu, după ședința Parlamentului.

Mai mult, președintele Senatului a subliniat faptul că scandalul în care este implicat Mircea Băsescu ar putea avea un ecou extern.

„Președintele este recidivist în această atitudine de desconsiderare a Parlamentului, de subminare a prestigiului instituției, este o caracteristică a mandatului său. Există riscul să se treazească complet izolat pe scena politică internațională”, a mai spus el.

Întrebat despre legitimitatea votului parlamentarilor acuzați de fapte de corupție, fostul președinte al PNL a explicat că, din punct de vedere legal, acesta este legitim, iar decizia de a demisiona sau nu le aparține.

„Fiecare parlamentar are dreptul de a-și decide cariera politică. Situația în care ei sunt nu împiedică cercetările justiției. Atâta vreme cât nu este o interdicție legală, votul este legitim, întrebarea poate fi despre moralitate”, a precizat Tăriceanu.

Parlamentul a adoptat, miercuri, o declarație politică prin care i se cere demisia șefului statului, în contextul în care Mircea Băsescu este arestat preventiv, fiind acuzat de corupție, în dosarul Bercea Mondial.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră Română. În vizor, directorul general al instituției
Digi24
Trump ia la țintă Franța și Marea Britanie pentru că nu s-au alăturat SUA în războiul din Iran. „Învățați să luptați singuri”
Cancan.ro
Loredana spune ce s-a întâmplat, de fapt, la Survivor. Ce i-a făcut Alberto: 'Din păcate, e adevărat'
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Inamicul este mai puternic decât noi”: propagandiștii lui Putin recunosc superioritatea Ucrainei și cer demisia liderului de la Kremlin
Mediafax
Nicușor Dan: România a recuperat decalajul față de UE și vizează aderarea la OCDE și zona euro
Click
Spectaculoasa insulă „Fluture” a Greciei, desemnată destinația nr. 1 în lume în 2026 de The Guardian
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Ninge de Paște și de 1 Mai în România. Care sunt orașele afectate, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
200 de schelete au fost descoperite într-un cimitir preistoric din Deșertul Sahara