Prima pagină » Știri externe » Deschidere cu scandal a plenarei noului Parlament European. Schulz a fost reales președinte

Deschidere cu scandal a plenarei noului Parlament European. Schulz a fost reales președinte

Deschidere cu scandal a plenarei noului Parlament European. Schulz a fost reales președinte
Prima sesiune a Parlamentului European (PE) a început marți într-o atmosferă tensionată, eurodeputați eurofobi manifestându-și ostilitatea față de proiectul european și provocând reacții de indignare din partea altor parlamentari. Deși a ratat șansa de a conduce executivul UE în favoarea lui Jean-Claude Juncker, Martin Schulz a fost reales în funcția de președinte al legislativului european.

Social-democratul german Martin Schulz a fost reales marți, din primul tur, președinte al Parlamentului European (PE), relatează AFP.

Schulz, președintele în exercițiu al instituției, care a fost candidatul socialiștilor la președinția Comisiei Europene (CE) în alegerile europene, a obținut 409 voturi pentru de la cei 751 de deputați, în baza unui acord de coaliție cu PPE (centru-dreapta) și liberali.

Eurofobii s-au întors cu spatele când în PE a răsunat imnul european, la începutul sesiunii

Prima sesiune a Parlamentului European (PE) a început marți într-o atmosferă tensionată, eurodeputați eurofobi manifestându-și ostilitatea față de proiectul european și provocând reacții de indignare din partea altor parlamentari, relatează AFP.

Câteva zeci de deputați din cadrul unor partide eurofobe s-au întors cu spatele în momentul în care în hemiciclu a răsunat imnul european. Acest gest a pătat începutul sesiunii în care urmează să fie ales președintele instituției.

Eurodeputați indignați și-au exprimat furia în mesaje postate pe Twitter. Deputatul din cadrul formațiunii franceze UMP Philippe Juvin (dentru-dreapta), i-a catalogat pe eurofobi „debili, la 100 de ani de la sinuciderea în grup”, referindu-se la împlinirea unui secol de la Primul Război Mondial.

„Respingerea fraternității nu va contribui la avansarea lucrurilor”, a declarat într-un mesaj postat pe rețeaua de socializare eurodeputata franceză Sylvie Goulard, furioasă pe acești „indivizi fără rușine”.

„Unii dintre aleșii eurofobi și eurosceptici au rămas așezați, alții au întors spatele când s-a cântat imnul european. Inconsecvență!”, a comentat deputatul PPE Constance Le Grip.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe