Prima pagină » Știri » Directorul unei școli, prins băut la volan după ce era să lovească o mașină de Poliție. „Am văzut moartea cu ochii”

Directorul unei școli, prins băut la volan după ce era să lovească o mașină de Poliție. „Am văzut moartea cu ochii”

Directorul unei școli, prins băut la volan după ce era să lovească o mașină de Poliție.
Directorul unei școli din județul Gorj a fost prins băut la volan, joi, el fiind testat cu aparatul etilotest după ce a intrat cu autoturismul pe un drum național fără să se asigure și fără să acorde prioritate unei mașini de Poliție, al cărei șofer a tras de volan pentru a evita impactul.

Incidentul s-a produs în comuna gorjeană Bumbești Pițic, unde Lucian Gabriel Huduși este directorul unei școli generale, el fiind în timpul liber în momentul în care circula cu mașina pe un drum secundar de pe care a intrat pe un drum național fără să se asigure și fără să acorde prioritate unui echipaj de Poliție care circula regulamentar.

„Am văzut moartea cu ochii. Șoferul nu a schițat nici cel mai mic gest că ar vrea să oprească și să se asigure, iar eu și colegul meu suntem acum teferi doar pentru că am avut mașină bună și colegul a avut prezența de spirit de a evita impactul. Noi am ajuns într-un șanț, fără să avariem mașina Poliției, iar dumnealui și-a văzut mai departe de drum, ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic”, a declarat comisarul șef Dumitru Tatomir, fost comandat al Poliției Rutiere Gorj, implicat în incidentul din localitatea Bumbești Pițic.

Conform acestuia, șoferul a fost oprit după câteva sute de metri, iar când a fost testat cu aparatul etilotest oamenii legii au descoperit că alcoolemia acestuia era de 1,28 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, șoferul a fost dus la Spitalul Județean de Urgență din Târgu Jiu pentru a-i fi recoltate probe de sânge, pe numele său fiind deschis dosar penal pentru că s-a urcat la volan sub influența băuturilor alcoolice, dar și pentru neacordare de prioritate.

Inspectoratul Școlar Județean Gorj a comunicat că va face propriile verificări în acest caz, directorul respectiv riscând să fie schimbat din funcție în cazul în care se va dovedi că este vinovat și că s-a urcat băut la volan.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Persoanele care au mai multe șanse să supraviețuiască cancerului au următoarele caracteristici, potrivit unui studiu amplu
Digi24
Coiful de la Coțofenești, recuperat cu ajutorul lui „Indiana Jones al lumii artei”: „Nu o fac pentru bani, ci pentru povești”
Cancan.ro
Valentin Sanfira, prima REACȚIE după dezvăluirile sfâșietoare făcute de Codruța Filip: 'Am găsit ceva mai valoros'
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Florin Manole: „Mama mea a lucrat într-o croitorie toată viața. Salariul ei n-a crescut decât odată cu salariul minim”
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
„E o glumă”: Fostul reprezentant al armatei ungare afirmă că forțele armate ale țării sunt „la un pas de criză”
Cancan.ro
Codruța Filip, DISTRUSĂ de durere după divorț. Cum a chinuit-o Valentin Sanfira în cei 4 ani de căsnicie
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacă ai un far funcțional, dar celălalt este ars, te amendează poliția? Ce spune Codul Rutier în 2026
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Un castel cumpărat cu 2,5 milioane de euro, scos la licitație pentru „doar” 600.000 de euro