Prima pagină » Știri » Pricopie: Elevii claselor I și a II-a vor primi manuale noi și în format electronic; avem ofertanți

Pricopie: Elevii claselor I și a II-a vor primi manuale noi și în format electronic; avem ofertanți

Pricopie: Elevii claselor I și a II-a vor primi manuale noi și în format electronic; avem ofertanți
Elevii claselor I și a II-a vor avea, la 15 septembrie, manuale noi, inclusiv în format electronic, pentru realizarea cărora au fost primite 16-17 oferte, a declarat, pentru MEDIAFAX, ministrul Educației, Remus Pricopie.

„M-am uitat pe o listă. Pentru manualele de clasa I, cred că sunt aproximativ 10 ofertanți, iar pentru manualele de clasa a II-a cred că am văzut șase-șapte ofertanți”, a declarat ministrul, care a precizat că miercuri a fost termenul limită pentru depunerea ofertelor de realizare a manualelor.

Pricopie a dat totodată asigurări că este timp pentru ca manulalele să fie gata la începutul noului an școlar.

„Evident că la 15 septembrie vom avea cărți pentru clasa I și clasa a II-a. Și cu varianta electronică”, a subliniat el.

Ministrul Educației a precizat că joi începe procesul de evaluare a ofertelor.

Manualele în format electronic reprezintă o premieră în învățământul românesc.

Procesul de achiziție a manualelor școlare noi pentru clasele I și a II-a, destinate anului școlar 2014 – 2015, a fost lansată la 8 martie de Ministerul Educației Naționale (MEN).

Federația Editorilor din România și SC Grand Media Print SRL au depus, în 30 aprilie, contestații la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC), care vizau documentația privind procedura de atribuire a manualelor realizată de Centrul Național de Evaluare și Examinare din cadrul ministerului.

Contestațiile au fost respinse, decizia CNSC fiind contestată de Federația Editorilor din România și SC Grand Media Print SRL la Curtea de Apel București.

În 2 iulie, Curtea de Apel București a respins definitiv, ca nefondate, plângerile împotriva deciziei CNSC privind documentația de atribuire a manualelor.

MEN subliniază că continua procesul de modernizare a programelor școlare și a conținuturilor educaționale, prin introducerea manualelor digitale, începând cu noul an școlar, iar asta „în pofida tuturor piedicilor venite din partea unor editori”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Câte ore pierdem pe săptămână din cauza banilor?